Kilo Vermek İçin Aç Kalmam Mı Gerekiyor?
Diyet Nedir? Diyet Demek Aç Kalmak Demek Midir? 

Diyet, zayıflayabilmek için kendimizi birçok besin mahrum bırakmamız, aç kalmamız veya tatsız-tuzsuz besinlere yönelip kendimizi kısıtlamamız demek midir? Herkesten duymuşuzdur “kilo vermek istiyorsan aç kalmalısın.” Peki diyet demek aç kalmak demek midir? Aslında bizim diyet yapmaktan kaçmamızın sebebi aç kalacağımızı düşünmemizden kaynaklanmaktadır. Lakin çevrenizde söylenenlerin ve bilinenlerin aksine diyet yapmak aç kalmak değil, alışkanlıklarınıza, günlük makro-mikro besin ögesi ihtiyacınıza göre sağlıklı beslenmektir. 
Bazı besinler bizler için zararlı sınıfında yer alır. Bu zararlı sınıfında yer alan besinleri elbette tamamen hayatımızdan çıkaramayız, bu sürdürülebilir olmaz. Lakin yaşamımızda bu besinleri en aza indirerek ve sağlıklı besinleri ön plana alarak hem sürdürülebilir bir beslenme planı oluştururuz hem de aç kalmadan, doyarak kilo verme şansını sağlarız. Peki bu zararlı besinler nelerdir? Kilo verme sürecinde sınırlandırmamız gereken besinler hangileridir? Özellikle fast food, kızartmalar, sakatatlar, sucuk, sosis, salam, beyaz ekmek, asitli içecekler, gazlı içecekler, abur cuburlar, paketli gıdalar, beyaz un içeren hamur işleri, trans yağ içeren besinler, margarin ve margarin içeren besinler vb. Bu besinlerin yaşamımızda olabildiğince kısıtlanması ve onlar yerine sağlıklı besinlerin yaşamımıza katılması bizler için beslenme adına güzel bir yol oluşturur. Bu sağlıklı besinler ise taze sebze ve meyveler, tam tahıllar ve tam tahıl içeren gıdalar, kurubaklagiller, süt ve süt ürünleri, yağlı tohumlar, zeytinyağı, tavuk, balık, koyu yeşil yapraklı sebzeler, yumurtadır. Bu besinlerin günlük ihtiyacımız olduğu miktarda beslenme listelerimize eklenmesi hem doyuruculuğu artırır hem de kilo verme sürecini olumlu destekler. Peki diyet sürecinde hangi besinlerin kalorisi azdır ve rahatlıkla tüketilebilir? Özellikle sebzeler bu süreçte rahatlıkla tüketilebilir. Hem lezzetlidir hem de yağlı tohumlarla veya süt ürünleri ile tüketildiğinde doyuruculuğu arttır. Günlük en az 2’si meyve 3’ü sebze olmak üzere 5 porsiyon sebze-meyve tüketilmelidir.
Sonuç olarak, diyet demek aç kalmak demek değildir. Diyet aslında sağlıklı beslenmek demektir. Hayatımız boyunca o kadar sağlıksız beslenmeye, fast food tüketmeye ve yağlı beslenmeye alışmışız ki sağlıklı beslenmeye başladığımızda ailemiz, çevremiz aç kaldığımızı düşünüp hasta olacağımızı söylüyor. İçiniz rahat olsun, özellikle bir uzman kontrolünde sağlıklı beslenmeniz ve alışkanlıklarınız, ihtiyaçlarınız doğrultusunda sizlere özel hazırlanan bir diyet programını uygulamanız en sağlıklısı olacaktır. Sağlıkla kalın..

Dyt. Kübra Yetkin