Kilo Vermek İçin Tatlıyı Tamamen Hayatımdan Çıkartmalı Mıyım?
Tatlıyı Tamamen Kesmeli Miyim? 

Diyet sürecinde kimisi tatlıyı tamamen kesmeniz gerektiğini ve ekmeği de hayatınızda çıkartmanız gerektiğini söyler. Peki ekmek yemekle tatlı arasında ki ilişki nedir? Ekmek yemezsem canım tatlı çeker mi? Gelin bu yazımızda sizler için bu bilgileri paylaşalım.

Diyet sürecinde tatlıyı tamamen kesmeniz gerektiği bilgisi doğru değildir. Diyette tatlı tüketilebilir elbette. Burada önemli olan tatlıyı ne kadar yediğini ve tatlı sonrasında nasıl beslendiğinizdir. Aynı zamanda tatlıyı yediğiniz saatte oldukça önemlidir. Şerbetli tatlılardan ziyade mümkün olduğunca sütlü tatlıların tercih edilmesi gerekmektedir. Gün içerisinde tüketilen 1-2 dilim baklavanın veya 1 dilim sütlü tatlının size kısa vadede kilo aldırması olası değildir. Bu tarz tatlıların sürekli olarak tüketilmesi ve alışkanlık haline gelmesi kilo almanızın nedenidir. Tatlıların yanına ekleyebileceğiniz farklı grup besinler bir yanda doygunluk sağlarken diğer yandan kan şekerinizde ani dalgalanmaları önler. Örneğin tulumba tatlısının yanında tüketilen ayran, sıvı yapıda olduğu için hem iştahınızı baskılar hem de tatlı yanında bir protein kaynağı olarak kan şekerinizin hızlı yükselmesini önler. Bu şekilde tüketilen tatlı ve sonrasında yapılan dengelemi diyet adına bir tehlike oluşturmaz. Peki tatlı yedim sonrasında nasıl beslenmeliyim? Diyenlerdenseniz eğer öncelikli olarak dengeleme yapmanız gerekmektedir. Şerbetli tatlı sonrası ana öğünde sebze ağırlıklı beslenmek, zeytinyağlı sebze yemekleri, ton balıklı salata, ayran veya yoğurt tüketmek gün içerisinde daha hafif hissetmenizi sağlar. Sütlü tatlı sonrasında da yine aynı şekilde sebze ağırlıklı ilerlemek (en azından birkaç gün) sizler için daha sağlıklı olacaktır. Gün içerisinde mutlaka ihtiyacınız kadar su içmeyi ihmal etmemeniz de önemli bir etmendir. Peki günlük su ihtiyacım ne kadar? Günlük minimum su ihtiyacınızı vücut ağırlığınız*30-35 mL üzerinden hesaplayabilirsiniz.

Bu şekilde porsiyon kontrolü ve dengeleme yapıldığında diyetiniz bozuldu diye düşünmenize gerek kalmaz. Diyetinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bu süreçte bir diyetisyen ile ilerlemek hem kalıcı sonuçlar doğuracaktır hem de sizler için daha sürdürülebilir olacaktır. Sizler de diyetisyen+fizyoterapist+psikolog eşliğinde sağlıklı yaşamak, kilo vermek veya kilo almak istiyorsanız Sağlıkla.com.tr adresi üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın..

Dyt. Kübra Yetkin