Kırmızı Pancar Yiyerek Zayıflayabilir Miyim? Kırmızı Pancarın Yararları Nelerdir?

Kırmızı Pancarın Sağlığa Faydaları Nelerdir? 

Hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde birçok meyve sebze kullanılmaktadır. Bunlardan biri de kırmızı pancardır. Kırmızı pancarın sağlık üzerine bilinen birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Peki kırmızı pancar dediğimiz aslında şeker pancarı mı? Hayır, ikisi birbirinden farklıdır. Şeker pancarı beyazdır ve şeker üretiminde veya paketli gıdalarda kullanılmaktadır. Kırmızı pancar ise haşlanmış olarak, salatalara eklenerek, yemeği veya çorbası yapılarak tüketilebilen bir sebzedir. Peki kırmızı pancar kaç kaloridir? Kırmızı pancarın faydaları nelerdir? Gibi sorularınıza yanıt arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Orta boy haşlanmış bir kırmızı pancar 24,2 kkal içermektedir. Yaklaşık 1 gr protein, 0,1 gr yağ ve 4,9 gr karbonhidrat içeriği bulunan pancarın sağlık açısından birçok faydası da bulunmaktadır. Özellikle kırmızı pancarın kalp hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Kanser hastalıklarına karşı koruyucu görev de görmektedir. Bunlar dışında enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi de bulunan pancar hipertansiyon ve diyabet hastalıklarını da önleyici rol oynar. Son yapılan çalışmalarda hipertansiyonu bulunan bireylerin pancar suyu tüketmesinin yüksek kan basıncını düşürme üzerine olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Pancarı nasıl tüketmeliyim? Pancardan neler yapabilirim?

Pancarı birçok yemekte kullanabilirsiniz. Haşlayıp kavurarak, salatalara katarak, çorbasını yaparak tüketilebilir. Bilinmesi gereken önemli nokta ise pancarın içerisinde bulunan betalainin ph değerinin geniş aralıkta olmasıdır. Bu nedenle asidik besinlerle birlikte tüketilmesi önerilmemektedir.

Bu kullanım alanlarının dışında pancarın egzersiz yapan bireylerde dayanıklılığı artırdığına dair çalışmalar da bulunmaktadır. Egzersiz yapan kişilerin pancar suyu tüketmesi bu süreçte dayanıklılıklarını daha fazla artırmaktadır.

Kırmızı pancar tükettikten sonra idrarım kırmızı geliyor bunun sebebi nedir? Gibi bir soru varsa kafanızda aslında bunun yanıtı çok basittir. Kırmızı pancara rengini veren maddenin ismi betalain asittir. Bu madde asidik ortamda emilir ve parçalanır lakin eğer mide asidiniz yetersizse mide betalaini yeteri kadar parçalayamaz ve bu da idrarın veya dışkının kırmızı renk olmasına neden olur.

Kırmızı Pancar Kilo Verdirir mi?

Özellikle kırmızı pancar suyunun bağırsaklar üzerine ve sindirim üzerine olumlu etkileri olduğundan evet kilo vermenize destek olabilmektedir. Kilo verme sürecinde sizler de online diyetisyen, online psikolog ve online egzersiz programları ile birlikte ilerleyebilirsiniz. Sağlıkla.com.tr’ den bizlere ulaşın ve sizlerin beslenme alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza uygun planlanan online diyet listeleri ile hayalinizde ki kiloya ve sağlığınıza kavuşun.

Dyt. Kübra Yetkin