Kış Ayı Meyveleri Nelerdir? Kışın Hangi Meyveleri Tüketmeliyim?
Kış Ayı Meyveleri Nelerdir?

Kış geldiği zaman hastalıkları da beraberinde getirir. Soğuk havalarda yeteri kadar ısınamadığımızda yine hastalıkları kendimize çekeriz. Özellikle bu süreçte beslenmenin gerek bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi adına gerekse hastalıklara karşı savaşabilmemiz adına büyük bir önemi vardır. Beslenmemizde yapılan ufak değişiklikler ve sağlıklı yaşama bir adım atmak bu süreçte sizleri sandığınızdan çok daha olumlu etkiler. Önemli noktalardan biri de kış aylarında mevsimi olan meyve ve sebzeleri tüketmeniz gerektiğidir. Peki kış aylarında hangi sebze ve meyveleri tüketmeliyim? Hangi sebze ve meyveler bağışıklık sistemimi korur?
Kış ayı meyveleri özellikle C vitamininden zengin içeriği ile dikkat çekmektedir. Kış aylarında yaşanan nezle, grip, soğuk algınlığı gibi durumlarda C vitamininden zengin beslenmenin bağışıklığımız üzerine olan olumu etkileri göz ardı edilemez. Bu sayede hastalıklara karşı önlem almak adına bir destek oluştururken aynı zamanda var olan hastalık üzerinde iyileştirici etki de oluşturabilir.

Özellikle portakal, greyfurt, mandalina, kivi, nar, ayva ve elma kış aylarında mevsimi olan meyvelerdendir. Greyfurt, portakal ve mandalina turunçgil ailesine ait meyvelerdendir. İçeriğinde C vitamini, B vitaminleri de olmak üzere birçok vitamin ve mineral içermektedir. Bu özelliği sayesinde hem bağışıklık güçlendirir, hem cilde iyi gelir hem de zengin lif içeriği sayesinde bağırsak ve sindirim sistemi sağlığı üzerine de olumlu etkiler barındırır.

Nar, kış ayı geldiğinde zor ayıklanması bir yana lezzeti ile zahmetini göz ardı ettiğimiz bir meyvedir. Gerek meyve suyu olarak gerekse salatalarda kullanılan nar, kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek ve enfeksiyonlardan korunmak adına tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. İçerisinde A ve C vitaminlerini bulunduran nar lif açısından da zengindir.

Kivi, diğer vitamin ve minerallere ek olarak, C ve B vitaminlerini içerisinde barındırır. Ekşimsi yapısı sayesinde bazı bireylerin çok sevdiği bir meyve iken, tüylü yapısı nedeni ile kimilerinin de pek sevemediği meyvelerdendir. Lakin kış aylarında tüketimi oldukça sağlıklıdır.

Elma, aslında her daim manavlarda marketlerde gördüğümüz bir meyve olmasına karşın sonbahar-kış aylarında daha çok mevsimi olarak kabul edilir. Özellikle diyet listelerinde de sıklıkla yer alan elma sağlığımıza ve bağışıklık sistemimize olan faydaları dışında aynı zamanda cildimize de iyi gelmekte, parlamasına fayda sağlamaktadır.

Ayva, yutmakta zorlandığımız bir meyve olsa da kimimizin buna rağmen tüketmeye bayıldığı bir meyvedir. Kış aylarında yine tüketilmesi önem arz eder. Unutulmamalıdır ki hastalıklardan korunmak için yalnızca meyve yemek yetmez aynı zamanda sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak ve bol su tüketmek de gerekir. Yukarıda yazan öneriler sağlıklı bireyler için geçerlidir. Herhangi bir hastalığınız varsa eğer diyetisyeninize danışmadan tüketmemelisiniz. Sizler de sağlıkla yaşamak istiyorsanız online diyet, online egzersiz ve online psikolojik destek için bizlere ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın..

Dyt. Kübra Yetkin