Kış Aylarında Manavlarda Sıklıkla Yerini Alan Kivinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Kivinin Faydaları Nelerdir? Kivi Neye İyi Gelir?
Ekim-Kasım aylarında marketlerde ve manavlarda sıklıkla gördüğümüz meyvelerden biri de kividir. Kivi bizlerin sağlığı için birçok faydası bulunan meyvelerden biridir. Kivi A, D ve C vitamininden zengindir bu sayede hem bağışıklığı güçlendirme de hem de vücut dokularını onarmada büyük rol oynar. Özellikle de yüksek antioksidan kaynağıdır. Yüksek antioksidan kaynağı olmasından kaynaklı aynı zamanda kış aylarına girmeden, soğuk havalarda direncimizin yükselmesini, hastalıklara karşı korunmamızı sağlar. Kış aylarında grip, soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklarla sürekli mücadele ederiz. Bu gibi hastalıklardan korunabilmek adına içeriğinde C vitaminini bulunduran besinleri tüketmek bağışıklığımızı güçlendirir. Kivi C vitamininden zengin olduğu için de hastalıklardan koruma da önemli görev alır. Solunum sıkıntılarına da iyi gelmektedir. Peki kivi kaç kaloridir? Kivi kilo aldırır mı?
Öncelikle şu unutulmamalıdır ki hiçbir besin size durup dururken tek başına kilo aldırmaz. Siz gün içerisinde aldığınız enerjiden az enerji harcarsanız işte o zaman ağırlık kazanımı sağlarsınız. Önemli olan yediğiniz besinin kalorisinden ziyade gün içerisinde harcadığınız enerjinin aldığınız enerjiden fazla olmasıdır. Tabi bunun yanında başka diğer unsurlar da önem taşır. Var olan hastalıklarınız, beslenme alışkanlıklarınız, kullandığınız ilaçlar, yaşınız vb. Kivi tek başına kilo aldırmaz, aksine kış aylarında tüketilmesi önerilen bir meyvedir. 1 adet orta boy kivi ortalama 46 kaloridir.
Hastalıklara karşı koruyucu özelliği dışında aynı zamanda iştah üzerine de etkilidir. Uzun süre tok kalmanızı sağlar, açlık hissini bastırır. Sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler ve metabolizmanızı hızlandırır. Yani özellikle kilo verme süreçlerinde porsiyon kontrolü yapılarak rahatlıkla tüketilebilir. 
Peki kiviyi nasıl tüketebiliriz? Kivi yalnızca bir meyve olarak tüketilebilirken aynı zamanda sütlü tatlılara, salatalara eklenerek de tüketilebilir. Bununla birlikte kividen çeşitli detoks suları yapılabilir ve kilo verme sürecinde tüketilebilir. Sağlıklı bir yetişkin kiviyi akşam ve gece ara öğünü hariç diğer ara öğünlerde, süt ve süt ürünleri ile veya yağlı tohumlar ile tüketebilir. Sağlıkla kalın..

Dyt. Kübra Yetkin