Koku Tanıma Sorunları ve Alzheimer'a Olan Etkisi
Koku Tanıma Sorunları Alzheimer Belirtisi Olabilir mi?
 
Alzheimer hastalığının erken teşhisi, hastalığın seyrini izlemek ve müdahalede bulunmak açısından oldukça kritiktir. McGill Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, koku kaybının Alzheimer hastalığının erken bir belirtisi olabileceğini ortaya koymaktadır.
 
Neurology dergisinde yayımlanan çalışma, Alzheimer hastalığına ebeveynleri tarafından muzdarip olan ve bu nedenle Alzheimer riski altındaki 300 kişiyle gerçekleştirildi. Katılımcılara çeşitli kokuları tanımlamaları için çoklu seçenekli bir koku testi yapıldı; bu test, sakızdan benzin kokusuna kadar değişen çeşitli kokuları içermekteydi.
 
Ortalama yaşları altmış üç olan 300 gönüllü, aynı zamanda düzenli olarak lomber delik yoluyla omurga sıvılarındaki Alzheimer hastalığına dair protein testine de izin verdi. Araştırmacılar, koku tanıma becerisinde zorluk yaşayan kişilerin Alzheimer hastalığının biyolojik belirtilerine daha fazla sahip olduğunu tespit ettiler.
 
Araştırmanın lideri Marie-Elyse Lafaille-Magnan, "Bu çalışma, koku tanıma becerisindeki kaybın hastalığın biyolojik belirtileri ile açık bir şekilde ilişkilendiğini ilk defa gösteriyor" diyor.
 
"Hafıza kaybı ve farklı kokuları tanımlama zorluğu arasındaki bağlantıyı anlamak için bilim insanları 30 yıldan fazladır çaba gösteriyor. Çünkü burun soğanı (koku duyusunu içerir) ve entorinal korteks (koku isimlendirme ve bellekle ilgilidir) hastalıktan etkilenen ilk beyin yapıları arasında yer alır."
 
Araştırmacılar, bu koku testinin hastalığın belirtileri ortaya çıkmadan önce dahi kullanılarak Alzheimer'ın takip edilebileceğini ve hatta semptomlar görünmeye başladığında belirtileri azaltmak için kullanılabileceğini söylüyorlar.
 
McGill Üniversitesi Alzheimer Hastalığını Önleme Çalışmaları Merkezi müdürü Dr. John Breitner, "Belirtilerin başlangıcını sadece beş yıl erteleyebilirsek, semptomların yaygınlığını ve şiddetini yüzde elli oranında azaltabiliriz" diyor.
 
Araştırmacılar, Alzheimer hastalarının koku alma duyusunun hastalık ilerledikçe azaldığını gözlemlemek için daha fazla çaba harcanması gerektiğini vurguluyorlar. Ancak, gelecekteki çalışmalara yönelik umutlarını dile getirerek, daha pahalı ve tehlikeli prosedürler yerine bir testin kullanılabileceğini belirtiyorlar.
 
Ancak, araştırmacılar, koku tanısının yalnızca Alzheimer hastalığını değil, aynı zamanda diğer tıbbi sorunların da bir göstergesi olabileceğini ve mevcut testlerin yerine geçmemesi gerektiğini vurguluyorlar.