Kolesterole İyi Gelen Besinler Nelerdir? Kolesterolüm Yüksek Çıktı Nasıl Beslenmeliyim?
Kolesterolü Olanlar Nasıl Beslenmelidir?

Kolesterolünüz yüksek çıktıysa nasıl beslenmeliyim? Birçoğunuzun kafasını karıştıran o sorunun yanıtını gelin birlikte verelim. LDL kolesterol olarak bilinen ve “kötü kolesterol” olarak adlandırılan kolesterolün kanda yüksek çıkmasının birçok nedeni olabilir. Beslenme adına olan nedenlerden bazıları ise fazla hayvansal kaynaklı beslenmek, katı yağ ve katı yağ içeren besinleri tüketmek, kızartma tüketmek, bitkisel kaynaklı yağlardan fakir beslenmek olabilir. Peki LDL kolesterolüm yüksek çıktı nasıl beslenmeliyim? Diyorsanız, özellikle öncelikli olarak beslenmenin kişiye özel olduğunu unutmamalısınız. Eğer kolesterol dışında problemi olmayan sağlıklı bireylerdenseniz bu önerilerimiz işinize yarayabilir. Lakin öncesinde bir diyetisyene başvurmanız sizler için daha sağlıklı olacaktır.

Eğer LDL kolesterolünüz yüksekse aşağıda yazan besinleri azalmanız gerekmektedir.
Kırmızı et, köfte, kavurma, yağlı etler, süt ve süt ürünleri (belirlenen oranda), yumurta, tereyağı ve tereyağı içeren besinler, özellikle katı yağlarla yapılan hamur işleri, kızartmalar, fast food, yağlı abur cuburlar, margarin ve margarin içeren yemekler, işlenmiş et ürünleri gibi besinlerin azaltılması ve bunlara ek olarak bitkisel yağ kaynaklarının artırılması gerekir. Zeytinyağı, zeytinyağlı yemekler, avokado yağı, avokado, sebze ve meyveler, balık, tahılların tüketilmesi bu süreci daha olumlu etkiler. Bunun yanında özellikle süt ve süt ürünlerinin yarım yağlı tercih edilmesi bu süreçte önemlidir. LDL kolesterolünüz yüksekse hayvansal kaynaklı yağları kesmeniz gerektiğini unutmamalısınız. (balık hariç). Bununla birlikte HDL kolesterolünüz yüksekse eğer bu iyi bir şeydir. Burada önemli olan HDL kolesterolünüzün sınırların altına düşmemesi gerektiğidir. HDL kolesterolünüz düşükse bitkisel yağ kaynaklarını artırmanız bu sürecin olumlu bir şekilde ilerlemesine vesile olur. Bitkisel yağ kaynakları; zeytinyağı, zeytinyağlı sebze yemekleri, yağlı tohumlar ( badem, ceviz, fındık vb.), avokado ve avokado yağı gibi besinlerin belirlenen oranda artırılması önemlidir.

Bunların yanı sıra bol su içmek gerekmektedir. Günlük ihtiyacınız kadar içilen su sizi hem daha iyi hissettirir, hem sağlığınızı korur hem de gün içi performansınızın, dikkatinizin olumsuz etkilenmesini önler. Sizler de sağlıklı beslenmek istiyorsanız online diyet, online egzersiz ve online psikolojik destek paketlerimizin bulunduğu Sağlıkla.com.tr adresini ziyaret etmenizi öneririz. Sağlıkla kalın.

Dyt. Kübra Yetkin