Laktoz İntöleransı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Kişiler Neler Tüketmemelidir?

Laktoz İntöleransı Nedir? Laktoz İntöleransının Belirtileri Nelerdir? Laktoz İntöleransı Olan Kişiler Neler Tüketmemelidir?

Öncelikle yazımıza laktoz nedir? sorusu ile başlayalım. Laktoz, memelilerin sütünde bulunan doğal bir şekerdir. Anne sütünde ve hayvan sütlerinde doğal olarak bulunmaktadır. Peki laktoz intöleransı nedir? Laktoz intöleransının belirtileri nelerdir? Bu yazımızda gelin bunların yanıtını alalım.

Laktoz intöleransı olan bireylerde, laktoz dediğimiz süt şekeri ince bağırsaklarda enzim yetersizliğinden kaynaklı parçalanamamakta ve kişilerde bundan kaynaklı şişkinlik, karın krampları, diyareye sebep olabilmektedir. Bu durum da gerek sosyal yaşamı gerekse vücudu olumsuz etkilemektedir. Peki bu süreçlerde ne yapabilirsiniz? Laktoz intöleransı olan kişiler ne yapmalı? Laktoz intöleransı olan kişiler neler tüketmeli?

Laktoz intöleransınız var mı? diye merak ediyorsanız bu söyleyeceklerimiz işinize yarayabilir. Bunun anlamanın yolu laktoz içeren bir besinin tüketiminden ortalama yarım saat-2 saat sonrasında karın krampları, karında şişlik, diyare, gaz mevcutsa ve bu durum her tüketildiğinde tekrarlanıyorsa laktoz intöleransından şüphelenebilirsiniz. Gerekli teşhisin size konulabilmesi için en yakın hekime başvurmanız ve gerekli testleri yaptırmanız gerekmektedir.

Eğer teşhis edilmiş bir laktoz intöleransınız var ise diyetinizden kesinlikle laktoz içeren besinleri çıkarmanız gerekmektedir. Bu besinler süt ve süt ürünleridir. Peynir, yoğurt, süt, içerisinde süt bulunan pudingler, kekler, çikolatalar, dondurmalar, tereyağı, aromalı sütler diyetten çıkarılmalıdır. Bu süreçte bir diyetisyen ile birlikte profesyonel olarak ilerlemek hem sağlığınız hem de hastalığınız açısından önemlidir. Peki laktoz intöleransı olan kişiler alternatif olarak neler tüketebilir? Laktoz zintöleransı olanlar ne yemeli?

  • Süt yerine marketlerde satılan laktozsuz sütler,
  • Yoğurt içerisinde laktozu parçalamaya yarayan canlı bakterileir de içerdiği için tüketimi çok sakıncalı değildir proniyotik etiketli yoğurtlar eğer bir belirtiniz yoksa tüketilebilir,
  • Laktozsuz sütle veya bitkisel sütlerle yapılmış dondurmalar, pudingler, tatlılar,
  • Krem peynir, beyaz peynir gibi laktoz içeriği yüksek peynirlerden ziyade daha düşük laktoz içeren çedar peyniri, parmesan peyniri tüketilebilir.

 

Laktoz İçeren Besinleri Tüketirsem Ne Olur?

Laktoz içeren besinleri tüketmemeli miyim? Laktoz içeren besinler tüketirsem ne olur? Eğer laktoz intöleransınız varsa ve laktoz içeren besinleri tüketirseniz karında kramplar, gaz şikayetleri, diyare ve karında şişlik mevcut olmaya başlar. Bu durum hem sosyal yaşamınızı olumsuz etkiler hem de kendinizi rahatsız hissetmenize sebep olur. İleri seviyelerde ise şiddetli sindirim sorunları ortaya çıkabilir. O yüzden şüpheniz varsa bir hekime başvurmanız ve teşhis konulduktan sonra bir diyetisyen ile bu süreci yürütmeniz oldukça önemlidir. Laktoz içeren besinlerin diyetten çıkarılması ve yerine alternatif besinlerin konulması gerekmektedir. Bu süreci bilinçsiz bir şekilde yönetmeye çalışmak sindirim sisteminize ve size zarar verebilir. Eğer sizde laktoz intöleransınız olduğundan şüpheleniyorsanız bir hekime başvurun. Uzman bir diyetisyenden yardım almak isterseniz sağlıkla.com.tr her zaman yanınızda. Sağlıkla kalın.