Limonlu Su Mu? Sirkeli Su Mu?

Diyet sürecinde limonlu su mu tüketilmeli yoksa sirkeli su mu? Limonlu su kilo verdirir mi? Sirkeli su kilo verdirir mi?

Diyet sürecinde bazı sihirli sandığımız besinler vardır. Veya bazı karışımlar vardır ki ne kadar yersek yiyelim onun içtiğimizde her şeyin yoluna gireceğini ve zayıflayacağımızı sanarız. Bu karışımlardan biri de limonlu sudur.
Bir doğum günü akşamı pastalar, börekler, kurabiyeler, tatlılar yedik ve sabah olduğunda limonlu su içtik ve yağlarımız yandı. Tanıdık geldi mi bu hikaye? Peki bu ne kadar doğru? Yani ne yersek yiyelim limonlu su içtiğimizde hiç kilo almaz mıyız? Bu düşünce yanlıştır. Limonlu su sizin sandığınız gibi cayır cayır yağ yakmaz. Su, insanların yaşamının devamlılığı için şarttır. İç organların düzenli çalışması için, özellikle beyin ve karaciğer düzenli çalışabilmesi için, reflü için, kramp ve ağrılara iyi gelmesi için, hastalıklarla savaşabilmek için su içmek gerekmektedir. Bunlara ek olarak su tek başına düzenli tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırmaktadır. Su içerisine limon atarsanız limonun yağ yıkımını artırma ve metabolizma hızlandırma özelliği ile suyun metabolizma hızlandırma özelliği birleşir ve güzel bir karışım elde etmiş olursunuz. Bu vesile ile kilo vermeniz desteklenir. Fakat en önemli ve unutulmaması gerekenlerden noktalardan biri de limonlu suyun tek başına işe yaramamasıdır. Limonlu su günlük yaşantınızda tüketilebilir lakin onun yanında hamur işleri, kızartmalar ve abur cuburlar yiyerek limonlu suyun sihir etkisi yapmasını beklemek imkansızdır. Kimler limonlu su tüketmemeli? Özellikle reflüsü olanlar, tansiyon düşüklüğü yaşayanlar tüketmemelidir.
Sirke yüksek antioksidan içeriğine sahiptir bu sayede hem bağışıklık güçlendirir hem de hastalıklara karşı koruyabilir. Bunun yanında içeriğinde ki asetik asit sayesinde yak yıkımına destek olur. Suyun metabolizma hızlandırma etkisi ile sirkenin yağ yıkımını artırma etkisi birleştiğinde kilo vermek adına kullanılan sirkeli su olumlu sonuçlar doğuracaktır. Lakin limonlu suda bahsettiğimiz gibi sirkeli su tüketirken de birçok zararlı besini tüketip beraberinde sirkeli suyu içmek fayda sağlamayacaktır. Yine böbrek hastası olanlar, reflüsü olanlar, gastriti veya ülseri olanlar, bir karaciğer problemi olanlar sirkeli su içmeden önce uzmana danışmalıdır. Sizler de sağlıkla yaşamak istiyorsanız bizlere ulaşın. https://www.saglikla.com.tr/iletisim Sağlıkla kalın..


Dyt. Kübra Yetkin