Maden Suyu Nedir? Maden Suyu Neye İyi Gelir?

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir? Maden Suyu İçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Maden suyunun aslında sanılanın aksine birçok faydası bulunmaktadır. Peki maden suyu nedir? Maden suyunun faydaları nelerdir? Maden suyu yeraltında bulunan doğal ve özel bir içecektir. Hepimiz farklı markalara sahip maden sularının içeriklerinin miktarlarının da değiştiğini görüyoruz. Peki maden suyunun içeriklerinin birbirinden farklı olmasının sebebi nedir? Aslında bunun nedeni çok basit. Bulunduğu ve çıkarıldığı yere göre içeriğindeki mineral miktarları değişmektedir.

Maden suyunu düzenli olarak tüketmek aslında sağlığımız açısından oldukça faydalıdır. Maden suyu içerisinde kalsiyum, magnezyum, sodyum gibi mineralleri barındırır. Bu minerallerden magnezyum ve kalsiyumun insan kemik ve diş sağlığına iyi geldiği bilinmektedir. O nedenle düzenli olarak maden suyu tüketmek kemik ve diş sağlığımıza iyi gelebilir, ağrıları azaltabilir. Bununla birlikte özellikle sporcularda ter ile birlikte atılan elektrolitlerin geri kazanımı açısından tüketilmesi önem arz etmektedir. Cilt sağlığı için faydalıdır. Sindirime iyi gelir dolayısı ile kabızlık için de faydalıdır. Kilo verme sürecinde destekleyici olabilir, ödem atmaya yarayabilir ve özellikle detoks sularının içerisine katılabilir.

Özellikle yaz aylarında ve spor yapanlarda terle birlikte kaybedilen elektrolitlerin kazanımı açısından tüketimi çok önemlidir. Bu durumlarda sodyum-potasyum dengesizliği olur ve bundan kaynaklı baş dönmeleri, halsizlik, tansiyon düşmesi gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. İşte bu gibi durumlarda düzenli olarak maden suyu tüketimi bunu önleyebilir. Bununla birlikte bir çoğumuz yemekten hemen sonra maden suyu tüketip sindirimimizi kolaylaştırdığını düşünürüz. Evet tabi ki maden suyu sindirime iyi gelir lakin yemekten hemen sonra tüketilen maden suyu sizi daha fazla şişkin hissettirebilir. O nedenle yemekten ortalama yarım saat sonra tüketilen maden suyu hem sindiriminize iyi gelecektir hem de şişkinliğinizi alacaktır.

Peki maden suyunu fazla içersem ne olur? Günlük olarak ortalama 2 şişe maden suyu yeterli gelmektedir. Lakin çok fazla tüketimi böbrek rahatsızlıklarına, mide rahatsızlıklarına yol açabilir. Peki kimler maden suyu içerken dikkat etmeli? Kimler maden suyu tüketmemeli? Özellikle böbrek yetmezliği olan kişiler, böbrek taşı olanlar, hipertansiyon hastaları içerken dikkatli olmalı ve hekim ile diyetisyenine danışmalıdır.

Maden suyu içeriğinde nelere dikkat etmeliyim? Maden suyunda bizim için önemli olan sodyum miktarının düşük olması ve bununla birlikte magnezyum ve kalsiyum miktarının ise yüksek olmasıdır. Özellikle çok terleyen bireyler veya tansiyon düşüklüğü yaşayan kişiler sodyum içeriğinden zengin olan maden sularını tüketebilir. Spor yapan kişiler magnezyum açısından yüksek içeriğe sahip olanı tüketebilirken yüksek tansiyonu ve ödemi olan kişiler sodyum içeriği düşük olan maden sularını tüketmelidir. Süt ve süt ürünlerini hiç tüketmeyen kişiler yine kalsiyum açısından zengin içeriğe sahip olan maden sularını tüketebilir. Lakin unutulmamalıdır ki eğer böbrek rahatsızlığınız varsa, yüksek tansiyonunuz varsa doktor ve diyetisyeninize danışmadan tüketmemelisiniz. Sağlıkla kalın.