Metabolizmamı Nasıl Hesaplarım?  Nasıl Kilo Verebilirim?

Enerji İhtiyacım Ne Kadar?

Birçoğumuz hayatımızın belirli dönemlerinde kilo alıp vermeye daha fazla müsait oluruz. Stresli olduğumuz dönemlerde, sınav süreçlerinde, psikolojik olarak yıprandığımız dönemlerde, herhangi bir hastalık varlığında fark etmesek de kilo almaya daha fazla meyilli olabiliriz. Sonrasında ise kendi başımıza vermek için birçok yol deneriz ama bir şekilde başarılı olamayız. Ya da kilo verdikten bir süre sonra verdiğimiz kiloları fazlası ile birlikte geri alırız. Bu hikaye size de bir yerlerden tanıdık geliyor mu? Hadi gelin birlikte nasıl kilo verebilirim? Kilo verme yolları nelerdir? Gibi soruların yanıtını bu yazımızda verelim.

Kilo vermek aslında sanıldığı kadar zor bir şey değildir. Aldığımızdan fazla enerjiyi yakarsak kilo vermiş oluruz. Peki ben günlük olarak ne kadar enerji almalıyım? Kadın, erkek, çocuk, yaşlı, işçi, belirli hastalıklara sahip bireyler, sporcular vb. gruplar için aslında farklı farklı enerji ihtiyaçları bulunmaktadır. Lakin sağlıklı kadın bireyler ve erkek bireyler için enerji ihtiyaçları aşağıda verilen pratik formülle hesaplanabilir.

Kadın: 24*0,95*kg

Erkek: 24*1*kg 

Burada çıkan sonuçlar sizin bazal metabolizma hızınızı yansıtır. Sağlıklı bireyler için günlük olarak alınan enerji bazal metabolizma hızının altına inmemelidir.


Kilo Vermek İçin Ne Yapabilirim?

Diyetisyeniniz sizin aktivite düzeyinize, hastalıklarınıza, ihtiyacınıza uygun olan enerji ihtiyacınızı belirler ve ona uygun bir diyet planlar. Kısaca mantığını anlatmak gerekirse bazal metabolizma hızı 1200 kalori olan sağlıklı biri günlük olarak 300 kalori enerji harcıyorsa eğer, günlük 1500 kalori tükettiğinde kilosu sabit kalır. Çünkü besinlerle aldığı 1500 kalorinin 300’ünü fiziksel aktivite harcayarak yakmıştır. Kalan 1200 ise bazal metabolizması ile eşit olduğu için kilosu sabit kalır. Günde 1200 kalori tüketen biri ekstra 300 kalori de harcıyorsa alınan enerji 900 kalori olarak görüneceği için zamanla kilo verecektir.

Kısacası bazal metabolizma hızınızın altında enerji alırsanız kilo verir, bazal metabolizma hızınızın üzerinde enerji alır ve fiziksel aktivite yaparak harcamazsanız kilo alırsınız. Aslında burada en önemli nokta aldığınız enerjiden fazla enerji harcayabilmektir. Diyetisyenin bu aşamalarda sizinle birlikte olması ve sizin ihtiyacınıza uygun hesaplamalar yapması oldukça önemlidir. Kilo verebilmek için öncelikle bazal metabolizma hızınızı bilmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise dengeli ve düzenli beslenmek, hareket etmek, psikolojik olarak da sağlıklı olmak gerekir. Unutmayın ki sağlık yalnızca bedenen iyi olma hali değil aynı zamanda hem ruhen hem sosyal açıdan da iyi olma durumudur. O nedenle sağlıksız besinlere küsüp yalnızca sağlıklı besinlere yönelirsek ve bunu ilerleyen süreçlerde takıntı haline getirirsek ruhen kendimizi iyi hissetmeyebiliriz.

Bu süreçte bizler için en önemli olan unsur sağlıktır. Sağlıkla.com.tr’ de de sizler için her şeyden önce sağlığınızı ön planda tutuyoruz. Kilo verme sürecinde sağlıksız besinleri kısıtlamaya çalışmak, yalnızca sağlıklı besinlere yönelmek ve bunu takıntı haline getirmek, en ufak bir besin yendiğinde suçluluk hissetmek bizi bedenen güzel ve zayıf gösterse de psikolojik olarak yıpratabilir. Bundandır ki tek başınıza diyet yapmaya çalışmak hem motivasyon açısından hem de sürdürülebilirlik açısından faydalı değildir.

Sağlıkla.com.tr’ de online diyetisyen sizler için uygun beslenme tedavisi hazırlarken bu süreci en iyi şekilde atlatabilmeniz adına bir online psikolog ile de iş birliği içerisinde ilerliyoruz. Bu süreçte online psikoloğunuzdan süreç içerisinde motivasyon alırken aynı zamanda belirlediğiniz zamanda online seanslar da düzenleyebiliyorsunuz. Sizler de sağlıkla kilo vermek istiyorsanız bizlere ulaşın. Sağlıkla kalın..

Dyt. Kübra Yetkin