Mutlu olmak için Sağlıkla Egzersiz Yapın!

Egzersiz neden sağlıklı? 

Egzersiz yapmanın vücudumuza yararları oldukça fazladır. Egzersiz yapmayı çoğu zaman sadece kilo vermek, formumuzu korumak ya da vücudumuzdaki kas kitlesini arttırmak için bir araç olarak kullansak ta; aslında egzersizin vücudumuza birçok etkisi bulunmaktadır. Bunlardan sadece bir tanesi: Mutluluk…

Egzersiz yapmak mutlu eder mi?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki egzersiz yapmak vücudumuzda ‘Mutluluk Hormonu’’ olarak bilinen Serotonin hormonun salgılanmasını arttırıyor. Vücudumuzda Serotonin eksikliği yaşandığında kendimizi yorgun, mutsuz ve depresif bir halin içinde bulabiliriz. Bununla beraber serotonin düşüklüğü olan kişilerde asabiyet, moralsizlik hissi, kronik yorgunluk, endişe, unutkanlık, uyku sorunları, cinsel işlev sorunları ve sindirim sorunları görülebiliyor.

Hangi egzersiz türleri serotonin salgılatır? 

Araştırmalara göre orta tempo yürüyüş, koşu, ip atlama, yüzme vb.  Kardio (aerobik) egzersizleri gibi tüm vücut egzersizleri Serotonin’in salgılanmasında önemli rol oynayan triptofanın sentezini arttırarak mutluluk üzerine etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

Haftada minimum 3 kez yaptığımız egzersiz kilo vermemiz ve kas kitlemizin artmasının yanında aynı zamanda ruh halimizi de olumlu etkiliyor.

Mutlu olmak için Sağlıkla Egzersiz Yapın! Paketlerimize ulaşmak için https://www.saglikla.com.tr/paketlerimiz linke tıklayabilirsiniz. Sağlıkla kalın..