Nar Bizi Hastalıklara Karşı Korur Mu?
Narın Faydaları Nelerdir? Nar Hastalıklardan Korur Mu?
Nar, çoğumuzun kabuğundan ayırırken zorlandığı ama yemek için can attığı bir meyvedir. Sonbaharın gelmesiyle birlikte manavlarda, pazarlarda ve marketlerde sıklıkla raflarda yerini alan narın sağlık üzerine birçok faydası bulunmaktadır. Öyle ki tanelerini kabuğundan ayırmak ne kadar zor olsa da sabırla ayırıp onu tüketmek bizim için o zorluğu ortadan kaldırır. Peki narın faydaları nelerdir? Nar hastalıklara karşı korur mu? gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda sizler için verdik.
Ekşimsi tadıyla gerek salatalarda, gerek tatlılarda gerekse sade bir şekilde tükettiğimiz nar aynı zamanda hastalıklara karşı da koruyucu görev alabilir.
Narın içerisinde çokça antioksidan bulunmaktadır. Bu antioksidanlar bizi ve bedenimizi hastalıklara karşı korur, bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve bizi daha dirençli hala getirmeye yardımcı olur. Bununla birlikte güçlü bir antioksidan kaynağı olması onun enfeksiyonlara karşı koruyucu yönünü de öne çıkarmaktadır. Kan-damar hastalıklarına karşı korur, özellikle kolesterol hastaları için tüketimi önerilmektedir.
Antibakteriyel özelliği bulunmaktadır. Bağırsaklarımızı, vücudumuzu mikroorganizmalara karşı korur. Bağırsaklara iyi gelir ve sindirimi kolaylaştırır. Bu sayede vücudunuzda ödem, şişkinlik mevcutsa eğer bunlara iyi gelebilir ve önleyebilir.
Nar vitamin ve mineraller açısından zengindir. Özellikle A, C ve E vitamininden zengin olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı cilde, yaşlılığa, görmeye de iyi gelir.
Peki nar kaç kaloridir? Diyette nar tüketebilir miyim?
1 adet orta boy nar ortalama 120 kalori içermektedir. Şeker içeriği yüksektir bu nedenle sık sık ve çok fazla büyük porsiyonda tüketilmesi önerilmemektedir. Peki diyette nar tüketebilir miyim? Evet diyette “yasaklı besin” yoktur. Sürdürülebilir bir beslenme programı istiyorsanız öncelikli olarak “yasaklı” kelimesini bir kenara koymalısınız. Nar da diğer besinler gibi yasaklı sınıfına girmiyor. Yani diyet sürecinde dengeleme ve porsiyonlama yaparak, bir diyetisyen liderliğinde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Peki narı nerelerde kullanabilirsiniz? Narı salatalar içerisine ekleyerek hem güzel bir görünüm hem de enfes bir tat elde edebilirsiniz. Bununla birlikte sütlü tatlıların üzerine, içerisine eklenerek tüketilebilir. Nardan sağlıklı atıştırmalık yaparak da tüketebilirsiniz. Sadece şeker oranı yüksek olduğundan dolayı sık sık tüketmemeye özen gösterin. Sağlıkla kalın..

Dyt. Kübra Yetkin