Neden Beyaz Ekmek Yerine Tam Buğday Ekmeği Tüketmeliyim?

Beyaz Ekmek Mi, Tam Buğday Ekmeği Mi?

Birçoğumuz beyaz ekmek tüketiminin zararlı olduğu ve kilo aldırdığını söyler. Peki bu doğru mudur? Beyaz ekmek gerçekten kilo aldırır mı?

Aslında evet. Tam buğday ekmeğine oranla beyaz ekmeğin kilo aldırma olasılığı daha fazladır. Peki bunun sebebi nedir? Kalorisi daha yüksek olduğu için mi beyaz ekmek kilo aldırır? Hayır. Aslına bakarsanız beyaz ekmek ile tam buğday ekmeğinin kalorisi aynıdır. Burada beyaz ekmeğin daha hızlı kilo aldırmasının sebebi iştah açmasıdır. Aynı zamanda glisemik indeksi yüksek olduğu için kan şekerini hızlı yükseltip, hızlı bir şekilde düşürebilir. Bundan kaynaklı da baş dönmeleri, el titremeleri söz konusu olabilir. 1 adet ince dilim beyaz ekmeğin kalorisi ortalama 68 kkal’dir. 1 ince dilim tam buğday ekmeğinin kalorisi ise yine aynı şekilde 68 kaloridir. Yani kalorileri eşit olmasına rağmen diyette beyaz ekmek kullanılmamasını önermemizin sebebi hem glisemik indeksi yüksek olduğundan hem de iştah açıp çabuk acıktırdığından kaynaklıdır. Tam buğday ekmeği hem besin değeri açısından zengin bir içeriğe sahiptir hem de diyet lifi içerdiğinden dolayı uzun süre tok tutar. Bu nedenle diyette tam buğday ekmeğinin tüketilmesi çok daha faydalıdır. Özellikle kilo vermek istiyorsanız hem uzun süre tokluk yaşayabilmeniz adına hem de bağırsak sağlığınız ve kabızlıktan korunabilmeniz için bu süreçte tam buğday ekmeğinin tüketimi önem arz etmektedir.

Beyaz ekmeğin sağlık üzerine birçok zararı bulunmaktadır. Bunlardan biri bazı hastalıklara yol açmasıdır. Bu hastalıklar; obezite, tip2 diyabet, kalp hastalıklarıdır. Tam buğday ekmeği içerisinde de E ve B vitamini diğer ekmeklere göre daha zengindir. Özellikle bazı hastalıklar için de faydalıdır. Kan şekerini hızlı yükseltmez o nedenle diyabet hastaları tüketebilir, kan basıncını hızlı yükseltmez ve kolesterolün yükselmesini de önler. Bu nedenle hastalıklarda beslenme tedavisinde de kullanımı büyük fayda sağlar. Peki kimler tam buğday ekmeği tüketmemelidir? Özellikle böbrek hastalarında tüketimine dikkat edilmeli. Bu süreçte bir diyetisyenden yardım almanız süreci daha sağlıklı yürütmenize fayda sağlar. Sizler de sağlıklı beslenmek istiyor ve sağlıklı bir yaşama adım atmak istiyorsanız sağlıkla.com.tr’ den bizlere ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın..

Dyt. Kübra YETKİN