Neden Kilo Veremiyorum? Nasıl Kilo Verebilirim?

Kilo Vermek İstiyorum Ama Veremiyorum

Zaman zaman sağlıklı beslenmemize ve yediklerimize dikkat ettiğimizi düşünmemize rağmen kilo veremeyebiliyoruz. Bu durum haliyle bizim motivasyonumuzu da bu süreçte olumsuz etkiliyor. Peki bu kilo verememenin sebebi nedir? Neden kilo veremiyorum? Kilo vermek için ne yapabilirim? Kilo vermek istiyorum ama sürekli yiyorum.

Kilo Vermem Lazım Nasıl Kilo Veririm? 

Kilo vermek tek başına sağlıklı beslenmek ile sağlanabilecek bir durum değildir. Aynı zamanda düzenli fiziksel aktivite, motivasyon ve beraberinde beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesini de getirmektedir. Bu süreç elbette zaman zaman zorlayıcı olabilmektedir lakin beslenmeye ek olarak bir bütün şeklinde gerekli motivasyon sağlanır ve düzenli fiziksel aktivite yapılırsa kilo verme süreci oldukça kolaylaşacaktır.

Neden Kilo Veremiyorum?

Kilo verememenizin birçok nedeni olabilir.

Bunlar;
· Genetik olarak obeziteye yatkınlık,
· Yetersiz fiziksel aktivitenin bulunması, egzersiz yapmamak,
· Dengesiz beslenmek,
· İhtiyacından fazla besin tüketmek ve buna zıt yeterli enerji harcamamak,
· Stres, psikolojik rahatsızlıkların varlığı,
· Uyku düzeninin olmaması, uykusuzluk,
· Metabolizma hızının yavaş olması, metabolik rahatsızlıklar
· Altta yatan bir hastalığın olması (diyabet, insülin direnci vb.)

Bu yukarıda sayılan durumlar elbette kilo verme sürecinde olumsuz etken olabilmektir. Lakin bu süreci en iyi şekilde tamamlayabilmek için bu etkenlerden en az birkaçını ortadan kaldırmak gerekir. Bu süreçte tek başınıza bilinçsiz bir şekilde yapılan diyetler ve detokslar kilo verme sürecinizi olumsuz etkileyen faktörlerden olabilmektedir. O nedenle eğer kilo vermek istiyorsanız ve bir türlü veremediğinizi düşünüyorsanız bir diyetisyen ile iletişime geçerek altta yatan nedene ulaşabilir ve profesyonel destekle kolaylıkla kilo verebilirsiniz.

Nasıl Kilo Verebilirim?

Eğer kilo vermek istiyorum diyorsanız öncelikle dengeli ve sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu süreçte elbette sağlıksız besinler tükettiğiniz ve kaçamak yaptığınız zamanlar olacaktır burada önemli olan o zamanları bir sonraki günler dengeleyebilmenizdir. İşte bu süreçte diyetisyeninizin sizler için hazırladığı detoks programları ve sürdürülebilir beslenme tedavileri ile güzel bir yol kat edeceksiniz. Bunlarla birlikte fiziksel aktivitenin günlük ve düzenli olarak yapılması bu sürece önemli bir katkı sağlamaktadır. Uykunuzu düzene sokabilir ve eğer bir stres veya psikolojik olarak kötü bir durum içerisindeyseniz bir psikologdan profesyonel destek alabilirsiniz. Metabolizma hızınız yavaşsa bu konuda düzenli fiziksel aktivitenin ve metabolizma hızlandırıcı besinlerin tüketimi sizin için güzel sonuçlar doğuracaktır. Eğer metabolizma hızınızı artıracak besinleri merak ediyorsanız bir önceki yazımızı incelemenizi öneririz. 

Bunlara ek olarak elbette motivasyonun varlığı da oldukça önemlidir. Motivasyonunuzun düşük olması sizin de kilo verme sürecinizi olumsuz ilerletmenize sebep olur ve verimsizlik yaratır. Eğer altta yatan bir hastalık mevcutsa kesinlikle bir uzman diyetisyenden yardım almanız ve hastalığınıza uygun beslenme tedavisi ile ilerlemeniz gerekmektedir. Sizler de sağlığınıza ve bedeninize değer veriyorsanız sağlıkla yaşam programını tercih edebilirsiniz. Sağlıkla kalın.

Psk. Sabiha Gökçen Saygılı