Neden Kilo Vermeliyim? Kilo Vermem Ne İşe Yarar?

Neden Kilo Vermeliyiz?

Bu soruyu hiç kendinize sordunuz mu? Neden kilo vermeliyim? Yalnızca dış görünüş olarak güzel görünmek için mi yoksa kendimizi daha iyi hissedeceğimiz için mi? Aslında bunlardan ziyade neden kilo vermeniz gerektiğinin birçok yanıtı olabilir. Gelin bu yazımızda sizler için neden kilo vermeliyiz? Sorusunun yanıtını verelim.

Kilo vermek kimimiz için zor kimimiz için ise çok kolay algılanmaktadır. Sizler de çevrenizden duymuşsunuzdur. “Benim metabolizmam hızlı o yüzden hızlı kilo veriyorum.” Ya da “Benim metabolizmam çok yavaş asla kilo veremem.” Gibi cümleleri. Evet metabolizma kilo vermeniz adına önemli bir unsur lakin tek başına kilo verememeniz için bir neden değildir. Metabolizmanın yanında genetik yatkınlık, hastalıklar, fiziksel aktivite, beslenme, uyku düzeni, ilaç kullanımı, hormonal bozukluklar da kilo verme sürecini olumlu ya da olumsuz etkileyebilecek unsurlardandır. Bu nedenle tek başınıza kilo vermeniz bilinçsiz hareket etmenize neden olup metabolizmanızı bozabilir. Bu da kilo vermenizi daha da zorlaştırabilir. Sağlıkla.com.tr’ de sizler için diyetisyen eşliğinde online olarak hazırlanan beslenme programlarına uyum sağlayarak, aynı zamanda online fizyoterapistinizin sizlere uygun planladığı egzersizlere katılım göstererek ve online psikolog ile günlük motivasyonunuzu sağlayarak kolaylıkla kilo verebilirsiniz. Peki neden kilo vermeliyim? Kilo vermek ne işime yarayacak?

Kilo vermeniz yalnızca ruhen ve bedenen kendinizi iyi hissetmenizi sağlamakla kalmaz aynı zamanda birçok hastalıkları ve hastalıktan kaynaklı oluşan semptomları da önler. Bununla birlikte birçok hastalığın medikal tedavilerine ek olarak uygulanan beslenme tedavileri ile ideal kilonuza ulaşabilir ve hastalıkları hayatınızdan uzaklaştırabilirsiniz. İdeal kilonuzun üzerinde olmanız sizin için birçok hastalığa zemin oluşturabilir. Bu hastalıklar; kalp hastalıkları, diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, uyku apnesi, eklem problemleri, kanserler, solunum sıkıntıları vb. Bu gibi hastalıklardan korunabilmek ve var olan hastalıklarınızı iyileştirebilmek için fazla kilolarınız kurtulmanız şarttır. Aynı zamanda fazla kilolardan kaynaklı ortaya çıkan obezite ve beraberinde oluşan kronik hastalıklar ömrünüzü de kısaltabilir. Siz hiç yaşlı obez birey gördünüz mü? Çünkü çoğu obez birey ortaya çıkan hastalıklardan kaynaklı uzun süre yaşayamıyor. İşte bunun için sağlıklı bir şekilde ideal kilonuza ulaşmalısınız.