Neden Tam Buğday Ekmeği Tüketmeliyim?

Beyaz ekmek mi yoksa tam buğday ekmeği mi tüketmeliyim? Neden tam buğday ekmeği tüketilmeli?

Birçok kişinin kafasını karıştıran o soru. Neden beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketmeliyim? Bu sorunun yanıtını sizler için Diyetisyen Kübra Yetkin hazırladı. Gelin hep birlikte yanıtı inceleyelim.

Beyaz ekmek glisemik indeksi yüksek besinler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Peki glisemik indeks nedir? Glisemik indeks bir besinin kan şekerini yükseltme hızı olarak kısaca tabir edilebilir. Glisemik indeksi yüksek olan besinler kan şekerini hızlı yükselten besinler olarak bilinirken glisemik indeksi düşük besinler dengeli şekilde yükseltir. Beyaz ekmekle birlikte beyaz undan yapılan hamur işleri, pirinç pilavı, paketli gıdalar, cipsler, atıştırmalıklar da glisemik indeksi yüksek besinler arasında giriyor. Peki kan şekerimiz hızlı yükselsin ne olacak ki? Dediğinizi duyar gibiyim :) Kan şekerinin hızlı yükselmesi demek aynı sekilde aynı hızla geri düşüş yaşaması demektir. Bu da beraberinde kan şekeri düşüklüğü, açlık, tatlı krizleri ve iştah açlığına neden olabilir. Peki ne yapmalıyız? Günlük yaşantımızda özellikle kahvaltılarda, sulu yemeklerle birlikte veya arasına krema sürerek tükettiğimiz, alışkanlık haline getirdiğimiz beyaz ekmeği hayatımızdan çıkartmalıyız. Onun yerine tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği veya tam tahıllı ekmek tüketebiliriz. Tam buğday ekmeğinin beyaz ekmekten en büyük farklı beyaz ekmeğe göre glisemik indeksinin ve glisemik yükünün daha az olmasıdır. Buna ek olarak kalorileri aynı olmasına rağmen beyaz ekmek kan şekerini hızlı düşürdüğünden iştah açar ve normalden fazla tüketim yapmanıza sebep olur. Tam buğday ekmeğinin beyaz ekmeğe göre daha sert yapısı daha zor çiğnenmesi sayesinde kısa sürede doygunluk sağlayabilir. Özellikle sağlıklı bireyler kilo verme sürecinde kullanabilir. Diyabet hastası olanların beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketmesi önerilen seçeneklerdendir.

Tam buğday ekmeği lif açısından da beyaz ekmeğe göre daha zengindir bu hem doyuruculuğu sağlar hem de bağırsak sağlığını olumlu etkiler. Kilo vermek isteyen bireyler tam buğday ekmeğini tercih edebilir. Lakin unutulmamalıdır ki hiçbir besin mucizevi değildir. Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeğine geçiş yapmak ama beraberinde hiçbir yaşam tarzı değişikliği yapmamak sizin kilo vermenizi sağlamaz. Buna ek olarak egzersiz ve sağlıklı beslenmeyi de alışkanlık haline getirmemiz gerekir. Sizler de sağlıkla yaşamak istiyorsanız bizlere ulaşın. https://www.saglikla.com.tr/iletisim Sağlıkla kalın.


Dyt. Kübra Yetkin