Okula veya İşe Gittiğiniz İçin Diyet Yapmakta Zorlanıyor Musunuz? Bu Yazı Tam Size Göre!

4 Maddede Okul ve İş Hayatında Diyet Yapmak

Okul ve iş yaşamında bazen diyetlere uymak sizler için zor olabilmektedir. Özellikle okul veya işe giderken evden çıkmadan kahvaltı yapmanıza rağmen yol uzunluğundan kaynaklı hızlı acıkmalar, atıştırmalık tüketmeler, öğün atlamalar söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda önemli nokta yanımızda sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmak ve öğle yemeğimizi ve ara öğünlerimizi yanımızda taşıyabilmek. Peki okul ve iş yaşamında sağlıklı beslenebilmek için neler yapabilirsiniz? Gelin bunları 7 madde halinde sizlere açıklayalım.

  1. Kahvaltı

Bu süreçte en önemli unsur kahvaltının atlanmamasıdır. Özellikle iş veya okulunuza mesafeniz çoksa kesinlikle bir şeyler tüketmeden evden çıkmamalısınız. Bu gibi durumlarda şeker düşüklüğü, tansiyon düşüklüğü ve bunlara bağlı olarak baş dönmeleri, halsizlik hatta bayılmalar söz konusu olabilir. O nedenle dengeli bir kahvaltı çok önemlidir. Sağlıklı bireyler için kahvaltıda yumurta, domates, salatalık, peynir, zeytin, yeşillik, tam tahıllı veya çavdarlı ekmekler tüketilebilir. Sağlıklı bir kahvaltı ile güne zinde başlarsınız.

  1. Su Tüketimi

Diyet süreçlerinde su tüketimi özellikle kilo verebilmek adına çok önemlidir. Su tüketiminin eksik olduğu zamanlar halsizlik, metabolizmada yavaşlama, baş dönmeleri, el titremeleri, baş ağrısı, mide bulantıları ve düşük tansiyon söz konusu olabilir. Aynı zamanda su metabolizma çalıştırdığı için kilo vermeyi de desteklemektedir. Bu nedenle tüketilmesi önem arz etmektedir. Kilogram başına 30-35 ml su bir yetişkin için yeterlidir.

  1. Öğün Atlamamak

Bu süreçte en önemli olan öğün atlamamanızdır. “Evden çok erken çıkıyorum o yüzden kahvaltı yapamıyorum.”, “Yolum çok uzun sürüyor eve varana kadar çok acıkıyorum ve eve gidince de çok fazla yiyorum.” Bu söylemler size tanıdık geldi mi? Bunlar için çözüm çok basit aslında. Yanınızda ara öğün ve sağlıklı atıştırmalıklar taşımanız ve her an yiyebilmeniz sizin için faydalı olacaktır. Bununla birlikte kahvaltınızı sandviç olarak geceden hazırlayıp sabah vakit kaybetmeden tüketirseniz gün içerisinde daha zinde olursunuz.

  1. Hareket Etmek

İşe veya okula giderken çoğumuz toplu taşıma kullanıyoruz. Burada yapacağımız ufak değişiklikler bizim hareketimizi artırır. Bu sayede daha çok enerji harcarız. Durağınızdan birkaç durak inip eve yürümek, eğer yakın mesafe ise toplu taşıma kullanmamak sizler için güzel alternatifler olacaktır.