Ramazanda Egzersiz Yapmalı Mı?

Ramazanda Egzersiz yapılmalı mı? Ramazan ayında ne zaman egzersiz yapmak doğrudur? Ramazanda hangi egzersizler yapılmalıdır?

Herkesin aklına gelen bu soru ramazan ayında en çok düşündüklerimiz arasında oluyor. Genelde sabah işe ya da güne başlamadan önce aç karnına yaptığımız kardiyo kalori yakmamıza ve güne zinde başlamamıza yardım ediyor. Peki ramazan ayı boyunca bu ay sporumuzu ne zaman yapmalıyız? Ne kadar sıklıkla? Hangi düzeyde yapmalıyız? Hadi gelin bu soruların cevaplarını birlikte bulalım.

Düzenli spor yapmak insan vücudunu güçlendirir, toksinlerden arındırır,  bağışıklığımızı güçlendirir. Ramazan ayında vücut açlık moodunu açtığı için bağışıklığımız zayıflamaktadır. Bu moodu dengelemenin en iyi yolu düzenli spor yaparak tamamlanmaktadır.

Sahur ve iftar sürecinde yoğun antrenmandan kaçınmak gerekir.  Daha az tempolu egzersizler örneğin; pilates, yoga, hafif aerobik egzersizler tercih edilmektedir. Çünkü bu zaman diliminde vücudunuz yağ depolarını enerji kaynağı olarak kullanır ve bu esnada gerçekleşen yoğun fiziksel aktivite vücut enerjisinin hızla tükenmesine yol açar. Sahurda yapılan hafif egzersiz metabolizmanızın gün boyu hareketli kalmasına yardımcı olabilir. Ancak buradaki hedef büyük kas gruplarını çalıştırmaktan ziyade genel kan dolaşımını iyileştirmektir. Bu nedenle sahurdan sonra yürüyüş gibi hafif aerobik aktiviteler en uygun seçeneklerdir. İftar sonrasında ise kasları hedefleyen bir egzersiz rutinine geçebilirsiniz. Fakat unutmayın ki iftar sonrası ağırlık kaldırmadan önce dengeli bir öğün tüketmeli ve yeterli sıvı almış olmalısınız. İftardan yaklaşık 1-2 saat sonra başlayacak olan antrenmanlar en iyi tercih olacaktır.

Ramazan sürecince egzersiz yaptıkça vücudun suya  ihtiyacı artar. Bu süreçte bol bol su tüketmeyi ihmal etmemek gerekir. Daha fazla bilgi için bizlere ulaşınhttps://www.saglikla.com.tr/iletisim Sağlıkla kalın.