Sağlıklı Beslenmenin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Beslenmenin 5 Önemli Faydası

Sağlıklı beslenme nedir? Sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır? Sağlıklı ve Dengeli beslenmek için neler yapmalıyım? Gibi soruların yanıtlarını bir önceki yazımızda sizler için vermiştik. Şimdi ise sağlıklı beslenmenin 5 önemli faydasından bahsedeceğiz. Sağlıklı beslenmenin faydaları nelerdir?

  1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Sağlıklı beslenmek, çeşit çeşit sebze ve meyvelerden tüketmek, özellikle C ve D vitamini içeren (turunçgiller, yumurta, yeşillikler, süt ürünleri, balık vb.) besinleri tüketmek sizin bağışıklığınızı güçlendirir. Bu sayede hastalıklara karşı daha dirençli olursunuz.

  1. Kilo Verme ve Kiloyu Korumayı Sağlar

Sağlıklı beslenerek, besinleri dengeli ve yeterli bir şekilde vücudumuza alarak hem olan kilomuzu koruyabilir, bununla birlikte kilo vermeyi de sağlayabiliriz.

  1. Kronik Hastalıklara Kaşı Korur

Sağlıksız beslenmeden kaynaklı ortaya çıkan hastalıklar için; sağlıklı ve düzenli beslenmek, ihtiyacımız olan besinleri vücudumuza yeterli ve dengeli almak, bizim kilo vermemizi ve dolayısı ile oluşabilecek olan hastalıklara karşı korunmamızı sağlar. Örneğin sağlıksız beslenip olması gerekenden fazla vücut ağırlığına sahip olan bireyler beraberinde diyabet, hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları gibi kronik hastalıklara sebebiyet vermektedir. Bu nedenle sağlıklı bir beslenme yaşamına geçmek kilo vermeye ve dolayısı ile hastalıklardan korunmaya-kurtulmaya yarar.

  1. Beyin Sağlığını Destekler

Sağlıklı ve düzenli beslenerek özellikle omega 3’ten zengin besinler tüketmek beyin sağlığını iyileştirir, konsantrasyonu artırır, unutkanlığa iyi gelir, hafızayı güçlendirir ve ruh haline iyi gelir. Örneğin düzenli balık tüketiminin beyin sağlığına faydaları olduğu bilinmektedir.

  1. Sindirim Sistemine İyi Gelir

Sağlıklı ve dengeli beslenmek sindirim sistemine iyi gelerek hem kabızlığı hem diyareyi önleyebilir. Bağırsak hareketleri düzene girer, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Özellikle beslenmemiz içerisinde tam tahıllı besinlerin ve lifli gıdaların bulunması sindirimimiz için önemlidir.

Sizler de sağlıklı beslenmek ve yaşam kalitenizi artırmak istiyorsanız sağlıkla.com.tr’de sizler için özel hazırlanan online beslenme programları ve online diyetisyen desteği ile birlikte sağlığınızı koruyabilirsiniz. Unutmayın geleceğinize ve yaşlılığınıza yaptığınız en önemli yatırım sağlığınızdır. Sağlıkla kalın..