Sağlıklı Yaşam Nedir? Sağlıklı Yaşamak İçin Ne Yapmalıyız?

Sağlık Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü sağlığın tanımını şu şekilde yapmıştır; Sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedence, ruhça ve sosyal yönden tam iyilik halidir.

Hepimiz hastalıksız, bedenen ve ruhen ayrıca sosyal yönden kendimizi iyi hissetmek ve iyi yaşamak isteriz. 

Çoğunlukla yoğun tempoda çalışan bireylerin yaşam şartları stres altında çalışma, iş yetiştirme kaygısı vb. durumlar nedeniyle kendisine vakit ayıramaması, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzının beraberinde gelen hastalıklarla mücadele etme durumu. İnsanlar hastalıklarla karşılaştıklarında kendilerine vakit ayırarak sağlığını önemsese de işin aslı hastalıklara yakalanmadan kendimizi önemsemeliyiz. Unutmamalıyız ki her şeyin başı sağlık.

Nedir sağlıklı yaşamHastalıklara yakalanmadan sağlıkla yaşamak için ne yapmamız gerekir? 

Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı yaşam,  ruhen ve bedenen iyilik halini devam ettiren yaşam şeklidir. Sağlıklı yaşam, insan ömrünün belirli evresinde değil yaşam boyu devam edilmesi gereken bizim sağlığımızı bozacak her türlü etmenden uzak durmayı gerektirir. Hastalıklardan korunmak, yaşam süremizi uzatmak ve ekolojik dengeyi korumak için sağlıklı yaşam önemlidir.

Sağlıkla Yaşamak İçin Ne Yapılmalı?

1.Sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz

Tüm canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için beslenmeye ihtiyacı vardır. Bu beslenme almış olduğumuz besinler vücudumuz için enerji ve temel yapı taşlarımızı oluşturur. Vücudumuza dengeli yeterli besin almayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

2. Hareketli bir yaşamı benimsemeliyiz

Gelişen teknolojiyle birlikte insanların daha az hareketli bir yaşam tarzına geçtiği görülmektedir. Oysaki gerek kilo yönetimi olsun gerekse kalp, ruh sağlığı gibi vücudumuzun harekete ihtiyacı vardır. 

Günlük 30 dakika egzersiz yapmayı benimsemek sağlığımız için oldukça önemlidir. Egzersiz olarak, yürüyüş yapmak, bahçe işleri işleriye uğraşmak, dans etmek, yüzmek, top oynamak sayılabilir. Yoğun çalıştığınızda evde egersiz yapabilirsiniz.

Fzt. Elif Kahleoğulları


3. Stresi kontrol altına almak

Sağlık teriminin içinde geçen ruhen iyi olma terimi de oldukça önemlidir. Ruhen iyi olmak için öncelikle karşılaşılan stres faktörlerinden uzak durmak gerekir. Sindirim sistemi hastalıklarından tutun sinir sistemi hastalıklarından, kalp hastalıklarına kadar birçok hastalık stresten direk yada indirek olarak etkilenir. 

Stressiz bir hayat herkesin istemiş olduğu bir şey olsa da hayatımızda stresin olmaması mümkün değildir, aslında önemli olan stres yaratan bir durum ile karşılaşıldığında nasıl başedileceğinin bilinmesi ve bu durumun sağlığımızı etkilemesine izin verilmemesi gerekmektedir.


4. Sevdiklerimizle bir arada olmak, kendimizi mutlu hissettirecek şeyler yapmak

Yapılan çalışmalar, sevikleri ile birarada olan hobilleri olan sevdiği işleri yapan insanların depresyona yakalanma riskinin diğerlerine oranla az olduğunu göstermiştir.

Sağlıklı yaşamayı hayatımızın merkezinde tutmalı, bir bütün olarak değerlendirmeli ve alışkanlık haline getirmeliyiz. Sağlıkla Kalın.