Sirkenin Faydaları Nelerdir? Sirkeli Su Kilo Vermeye Yarar Mı? Sirkeli Suyun Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Sirkenin insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. Kalp sağlığı üzerine ve tansiyon üzerine olumlu etkileri bulunan sirke aynı zamanda kötü kolesterolü düşürmeye, iyi kolesterolü artırmaya, kanseri önlemeye, mikroorganizmaları öldürmeye ve diyabet üzerinde olumlu etkiler vermeye yaramaktadır. Geçmişten günümüze sirke yalnızca beslenmemiz içerisinde değil aynı zamanda temizlik ürünü olarak da kullanılabilmektedir. Sirkenin en önemli etkilerinden biri yükselen kan şekerini önlemesi ve bu sayede de kronik hastalıkları engellemesidir. Peki sirkeli su kilo vermeyi sağlar mı? Sirkeli su tüketmemin sağlığıma faydaları nelerdir? Gelin bu yazımızda sizlerin merak ettiği bu soruları yanıtlayalım.

Sirkeli suyun yapılan çalışmalar sonucunda özellikle karın bölgesinde oluşan yağlanmayı engellediği kanıtlanmıştır. Yani evet sirkeli su kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Özellikle elma sirkesinin kilo verme sürecinde tüketilmesi gerek kronik hastalıkların önüne geçmeye, gerek kolesterol, kan şekerini düşürmeye gerekse göbek bölgesinde ki yağlanmayı önlemeye dair birçok faydası vardır. Beslenme dışında da birçok faydası bulunan sirkenin özellikle bakterilerin etkisiz hale getirilmesinde, tırnak mantarı ve birçok enfeksiyon için faydası bulunmaktadır. Saç ve cilt bakımı için de birçok yararlı etkisi olan sirkenin besinleri koruyucu etkisi de vardır. Bu sayede turşulara da eklenerek besinlerin uzun süre bozulmamasını sağlamaktadır. Saç için kepek oluşumunu engeller, yumuşatır, daha hızlı uzamasını sağlar. Peki elma sirkesini nasıl tüketmeliyim? Elma sirkesini suyun içerisinde ne kadar katmalıyım?

Elma sirkesi asit içeriği yüksektir. O nedenle saf bir şekilde tüketilmesi mideye ve sindirim sistemimize zarar vermektedir. Elma sirkesinin saf bir şekilde tüketilmesi önerilmez. Onun yerine bir bardak su içerisine 1 yemek kaşığı kadar sirke eklenmesi ve o şekilde tüketilmesi önerilmektedir. Yapılan çalışmalarda elma sirkesinin fazla tüketiminin de olumsuz etkilerinin olduğu bildirilmiştir. Özellikle bir çalışmada 5 yaşında olan bir çocuğun sirkenin fazla tüketilmesinden kaynaklı ani bir kalp krizi geçirdiği ve öldüğü bilinmektedir. Unutulmamalıdır ki bir besinin ilaç mı zehir mi olduğunu belirleyen dozudur. O nedenle sizin için sirke uygun mu değil mi, tüketmenizde bir sakınca var mı gibi soruları merak ediyorsanız bir diyetisyene danışmadan tüketmemenizi önermekteyiz. Sağlıkla kalın.