Ispanak Alerjisi Var Mıdır? Ispanak Alerji Yapar Mı?

Ispanak alerjisi nedir? Ispanaka alerji yapar mı? Ispanak yedim her yerim kaşınıyor nedeni nedir? Ispanağın faydaları nelerdir?

Son dönemlerde bazı bireylerde ıspanak alerjisi görülmüş ve ciltte kaşıntı, mide bulantısı gibi belirtiler ortaya çıkmıştır. Peki ıspanak gerçekten alerjik bir etki yaratır mı? Ispanağın faydaları nelerdir? Gelin bu yazımızda sizlerle bu bilgileri paylaşalım.

Ispanak demir, kalsiyum ve magnezyum mineralleri açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Bununla birlikte E, C ve B vitaminlerini de içerir. Bu içeriği yönüyle kemik gelişimi, kas gelişimi, vücut ağrılarına iyi gelir. Aynı zamanda içeriğinde A vitamini de bulunur. Bu yönüyle de görme fonksiyonları üzerine olumlu etkileri vardır. Sağlık açısından tansiyon düşürmeye, kabızlığa, kansere karşı korumaya, kan yapmaya fayda sağlar. Aynı zamanda ıspanak tüketimi kansere karşı, unutkanlığa karşı da iyi gelmektedir. Sağlık açısından birçok faydası olan ıspanağın fazla tüketildiğinde bazı olumsuz etkileri de olabilmektedir. Ispanağın çok fazla tüketilmesi böbrek taşına neden olabilir. Aynı zamanda gaz, mide ağrıları ve bağırsak problemlerine neden olabilir bundan dolayı dikkatli tüketmek gerekir. Bunun dışında ıspanak içerisinde K vitamini olduğundan dolayı çok fazla tüketilmesi kan pıhtılaştırıcı etki yaptığı için özellikle kan sulandırıcı kullananlar çok fazla tüketmemeye dikkat etmelidir.

Peki ıspanak alerjik bir etki yaratır mı? Ispanak tükettim midem bulandı, cildim kızardı sebebi nedir?

Evet ıspanak alerjik bir etki yaratabilir. Bunun sebebi ise içerisinde bulunan histamin adlı maddenin histamin duyarlılığı olan bireylerde yan etki yapmasıdır. Bu zehirlenmeye yol açabilir. Ciltte kaşıntı, döküntü, mide bulantısı, mide kramplarına neden olabilir. Aynı zamanda ıspanak içerisinde bulunan nitrat ıspanak yemeğini sürekli ısıtıp tüketmekten kaynaklı nitrite dönüşebilir bu da kişilerde zehirlenmelere yol açabilir. Bu nedenle ıspanak tüketimi ve saklama koşulları da bu süreçte önem taşır.

Ispanak yemeğini sık sık ısıtıp tüketmemelisiniz, 2 günden fazla ve 2 kereden fazla ısıtılıp tüketilmemelidir. Aynı zamanda ıspanak yenmeden önce karbonatlı su içerisinde bekletilip sonrasında yıkanarak tüketilebilir. Hijyen açısından da gerekli aşamaları tamamladıktan sonra uygun pişirme yöntemi ile tüketilen ıspanak sağlık açısından oldukça faydalıdır. Ispanak alerjisi varlığından şüpheleniyorsanız ve ıspanak tükettikten sonra yukarıda ki belirtiler gözüküyorsa en yakın hastaneye gitmeniz önerilir.

Sizler de sağlıkla yaşamak istiyorsanız bizlere ulaşın. https://www.saglikla.com.tr/iletisim Sağlıkla kalın.

Dyt. Kübra Yetkin