Su İçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Hangi su daha faydalıdır? Su içerken nelere dikkat etmeliyiz? pH değeri nedir? Suyun pH değeri kaç olmalı?

Su tüketimi, canlıların yaşamının devamlılığı için şarttır. Peki su tüketirken hiç etiketini okuyor musunuz? pH değerinin ne olduğunu biliyor musunuz? Hangi suyu tüketmeliyiz? Gelin bu yazımızda sizler için bu soruların yanıtlarını verelim.


Su içerken dikkat etmemiz gereken en önemli unsurlardan birisi pH değeridir. pH değeri, kısaca bir çözeltinin asidik mi bazik mi olduğunu belirtir. Sularda pH değerinin <7 olması asidik, >7 olması ise bazik olduğunu gösterir.  Bazı sularda 6’dan küçükken, bazı sularda 8 üzeri pH değerlerine rastlanmaktadır. Peki pH kaç olmalıdır? İdeal pH değerinin 6,5-8 aralığında olduğu bilinmektedir. Suyun bazik olması asidik olmasındansa daha önerilebilir. Peki neden su bazik olmalıdır? pH değeri yüksek olan sular alkali su olarak adlandırılır. Alkali dediğimiz su, mide yanmasına, mide ekşimesi, mide asidi problemlerine, hipertansiyona iyi gelebilir. Düşük pH değerine sahip olan sular ise mide yanması olan ve mide rahatsızlıklarına sahip olan bireyler için pek önerilmemektedir.


pH dışında su içerisinde bulunan mineraller de bizler için oldukça önemlidir. Bazı minerallerin fazla olması beklenirken bazılarının en az seviyeye inmesi önerilmektedir. Su içerisinde kalsiyum miktarının yüksek olması diş, kemik sağlığı için faydalıdır. Özellikle su içerisinde ki sodyum miktarının olabildiğince az olması önerilir. Hipertansiyon hastaları için sodyum miktarı düşük olan sular tercih olmalıdır. Sodyum miktarı yüksek olan sular ise spor, egzersiz sonrası tüketilebilir.


Peki suyun içilebilir olması için nasıl olması gerekir?
Öncelikli olarak suyun berrak, canlı olması bizler için önemlidir. Suyun buğulu durması, canlılığını kaybetmiş olması ve net olmaması bu suyun içilmeyeceği anlamına gelir. Aynı zamanda su kokusuz olmalıdır. Kötü koku yayan sular kesinlikle tüketilmemelidir. Bununla birlikte hazır alınan sularda kapağının açılmamış olmasına, hava almıyor olmasına, özellikle güneş altında uzun süre beklemiş olmamasına dikkat edilmelidir. Demir, sülfür, mangan gibi elementleri içermemesine de dikkat etmek önemlidir.


Hangi suyun pH değeri kaçtır?

HAMİDİYE pH: 7,0
AQUASERA pH: 6,8
ÖZKAYNAK pH: 7,38
KUZEYDEN pH: 7,4
SAKA pH: 8,22
HAYAT pH: 8
DAMLA pH: 7,6
ERİKLİ pH: 7,7

Sizler de sağlıkla yaşamak istiyorsanız bizlere ulaşın. https://www.saglikla.com.tr/iletisim Sağlıkla kalın.