Su Orucu Nedir? Otofaji Ne Demektir? Su Orucu Zararlı Mı?
Su orucu nedir? Kendimizi uzun süre aç bırakmak kilo vermek için bir fayda sağlar mı? Otofaji nedir? 


Dünya çapında obezite oldukça yaygınlaşmıştır. Şu an için 2025 yılında dünyada 1 milyardan fazla insanın obeziteye yakalanabileceği bilinmektedir. Obezitenin önüne geçmek adına gerek cerrahi gerek beslenme tedavileri gerekse medikal tedaviler uygulanmaktadır. Bu süreçte öncelik beslenme tedavilerinin doğru biçimde yapılmasıdır. Aralıklı oruç, düşük kalorili diyetler obezite tedavisinde kullanılan beslenme modelleridir. Oruç dediğimiz ise günün bir kısmı veya senede birkaç kez belirli yiyeceklerin veya sıvı alımının sınırlandırılması olarak bilinir.


Su orucu nedir? Su orucu, aslında refeeding sendromunda uygulanan bir beslenme tedavisidir. Uzun süre 0 kalorili ve su içilerek uygulanır. 10 günlük sadece su orucu ardından sonraki 5 gün ise sadece bitkisel kaynaklı besleme yapılır. Bu aşamalar mutlaka bir doktor gözetiminde olmalıdır.  Yapılan araştırmalar su orucunun özellikle kan şekeri, leptin hormonu, kan basıncı üzerine olumlu etkilerinin olduğu yönünde. Amerika’da yapılan bir çalışmada 40-70 yaş arasında belirli kriterleri karşılayan bireylerde en az 10 günlük su orucu ve ardından en az 5 günlük yeniden beslenme yapılmıştır. Oruca başlanmadan önce ise en az 2 günlük bitkisel beslenme yapılmıştır. Yeniden beslemeye geçiş 5 aşamadan oluşmuştur. İlk aşamada meyve suları ve sebze suları verilir, sonraki 2.aşamada ise buharda pişirilmiş kabak, 3. Aşamada yine buharda pişirilmiş meyve ve sebzeler, 4.aşamada buharda pişirilmiş sebzeler ve tahıllar, 5. Aşamada ise tuz, şeker içermeyen bitkisel gıdalar verilmiş. Çalışmaya katılan kişilerin kriterleri ise şu şekildeydi;


-Hba1c <%7 olması,
-BKI >25 kg/m2 olması,
Çalışmada hariç tutulan kişilerin kriterleri;
-Aktif tümör,
-İnflamatuar bozukluk,
-MS hastalığı,
-İnflamatuar bağırsak bozuklukları,
-Son 90 gün içerisinde inme veya kalp krizi olması durumu.


 Bu kriterleri karşılayan bireylerle yapılan çalışmanın sonucunda artan göbek çevresi, artan LDL kolesterolün azaltılmasına katkı sağladığı ve çok fazla kilolu ve bunun yanında diyabeti olan obez bireyler olmadığı sürece diğerlerinin kilo vermesine katkı sağladığı bilinmiştir. Lakin uzun süreli açlık sonrası karbonhidrat içeren besinlerin tüketiminden sonra insülin direnci ortaya çıkabilir. Bundan dolayı çalışmalar yine yetersiz kalmaktadır. Su orucu yapılacaksa doktor kontrolünde yapılması gerekir. Unutulmamalıdır ki kendi başınıza yapmamalısınız, uzun süre yapmamalısınız. Su orucunun bazı olumsuz yönleri de olabilir bu nedenle bilinçsizce herkes yapmamalıdır. https://www.saglikla.com.tr/iletisim  Sağlıkla kalın.