Sürekli Acıkmanızdaki Neden Nedir?
Neden Sürekli Acıkıyorum?
Diyet sürecinde sürekli acıkmanızın birçok nedeni olabilir. Özellikle birçok kişi yemek yedikten 30 dk-1 saat kadar sonra hemen tekrar acıktığını söylüyor. Peki yemek yediğiniz halde sürekli acıkmanızın sebebi nedir? Nasıl daha tok olabilirim? Gibi soruların yanıtı için sizler için hazırladığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.
Öncelikli olarak kendimize şu soruyu sormakla başlayalım. Öğünlerimi yeterli ve dengeli yapıyor muyum? Öğünlerinizi dengeli bir şekilde yapmanız bu süreçte oldukça önemli. Bir öğünün sırf karbonhidrattan oluşması başta size doygunluk sağlıyor gibi hissettirse de çok kısa bir zaman sonra tekrar acıkma hissi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun dışında yeterli protein almamak da acıkmanızın nedenlerinden biri olabilir. Sizler için sık acıkmanın nedenlerini aşağıda maddeler halinde sıraladık;

Sık acıkmanızın nedenleri nelerdir?
  1. Öğünlerinizi dengeli yapmamak: Öğünlerinizin dengeli olmaması acıkmanızın nedenlerinden biri olabilir. Bir öğünde sırf karbonhidrat tüketmek sizlerin çabuk acıkmasına neden olabilmektedir. Peki nedir karbonhidrat içeren besinler? Örneğin öğünlerinizde patates ekmek, pilav, makarna, erişte, kahvaltılık gevrek veya meyve gibi besinleri tek başınıza tüketiyorsanız sonrasında çabuk acıkmanız normal. Peki nasıl tüketmelisiniz? Eğer öğününüzde makarna var ise bunu yoğurt veya ayran ile destekleyin. Ya da ara öğününüzde sadece meyve yemek yerine meyveyi badem, ceviz veya süt grubu ile destekleyebilirsiniz.
 
  1. Yeterli protein almıyor olabilirsiniz: Öğünlerinizde yeterli protein tüketmemeniz acıkmanıza sebep olabilir. Protein tok tutar bu nedenle öğünlerinizde protein içeren besinler bulundurmamanız yeterince doymamanıza neden olabilir. Peki protein içeren besinler nelerdir? Et, tavuk, yumurta, kuru baklagiller, kuruyemişler, süt, ayran, yoğurt, kefir gibi besinler protein içermektedir. Öğünlerinizde birini bulundurmanız tokluk hissetmenizi sağlar.
 
  1. Rafine şeker içeren gıdalar tüketiyor olabilirsiniz: Hazır ve paketli gıdalar rafine şeker içermektedir. Bu rafine şekerler basit şeker olduğu için kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltir ve yine aynı şekilde hızlı düşürür. Bu nedenle bu rafine şeker içeren besinleri tüketmeniz çabuk acıkmanıza neden olabilir. Hangi besinler rafine şeker içerir? Hazır tatlılar, şerbetli tatlılar, çikolata, dondurma, reçeller, marmelatlarda bulunabilir.
 
Eğer bir sağlık probleminiz yoksa eğer bu yukarıda yazan maddelere dikkat ederseniz tok kalma süreniz artabilir. Sağlıkla kalın..
Dyt. Kübra Yetkin