Tarçın Tüketmek Yağ Yakar mı?

Tarçın tüketmek yağ yakar mı, kilo verdirir mi ? Yoksa sadece bir diyet efsanesinden mi ibaret? Tarçın yersem yağlarım yanar mı? Tarçın tüketimi kilo vermeye fayda sağlar mı? Ne kadar tarçın tüketmeliyim?Gelin sizlerle bu soruların yanıtını cevaplandıralım.

Tarçın tüketmek, suyunuza, kahvenize, yemeklerinize tarçın eklemek kilo verme ve kilo yönetimi konusunda olumlu sonuçlar doğurabilir. Tarçın, kan şekerini dengeler. Bu sayede iştah mekanizmasını da kontrol etmektedir. Tarçının doğrudan yağ yağdırdığı ve kilo verdirdiği söylenemez. Lakin tatlı krizleri yaşayan bireylerseniz, canınız sürekli tatlı çekiyorsa ve kan şekerinizde sürekli dengesizlikler yaşıyorsanız yaşamınıza tarçını katmanızda fayda var. Tatlı krizlerinin önüne geçebilir, iştah kontrolü sağlayabilir ve bu vesile ile kilo vermeyi, yağ yıkımını destekleyebilir. Bunlar dışında kan şekerini düşürmeye, kolesterolü düşürmeye de fayda sağlayabilir. Vücut ve karın ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur. Kan dolaşımını hızlandırır. Bu etkileri sayesinde kilo verme sürecinde destek olarak kullanılabilir.

 Özellikle kahve veya suların içerisine çubuk tarçın eklemek metabolizma hızını artırmaya da fayda sağlayabilir. Metabolizma hızını artırması sayesinde yine dolaylı olarak kilo verimini destekleyebilir. Yalnız unutulmamalıdır ki tarçın tek başına mucizevi bir baharat değildir. Tarçın, sağlıklı beslenmeye, düzenli egzersiz yapmaya ve dengeli beslenmeye ek olarak yapıldığında “ek” fayda sağlayacaktır. Yani sağlıklı beslenmeye ek “destek” görevi görebilir. Sürekli sağlıksız beslenen, düzensiz beslenen biriyseniz gün içerisinde bir bardak tarçınlı sudan mucize etkisi bekleyemezsiniz, bu doğru olmaz.

Peki kimler tarçın tüketmemeli? Tarçının faydalarının yanı sıra fazla tüketilmesinin de sağlık açısından bazı olumsuz noktaları olabilir. Bu olumsuzluklardan biri özellikle astımı olan bireyler için alerjik etki yaratmasıdır. Bu konuda dikkatli olunmalıdır. Çok fazla tüketilmesi mide bağırsak problemlerine neden olabilir. Bu nedenle günlük belli dozları aşmamak gerekir. Hipoglisemik ilaç kullananlar için önerilmemekte ve aynı zamanda gebeler için de tavsiye edilmemektedir. Peki günde ne kadar tarçın tüketilmeli? 1 çay kaşığından fazla tüketilmesi önerilmemektedir.  

Tarçın; su, kahve ve çaylara atılarak kullanılabileceği gibi keklere, hamur işlerine ve kurabiyelere eklenerek de hem tat verici olarak hem de sağlığa faydalarından yararlanabilmek için kullanılabilir.

Sizler de sağlıkla yaşamak istiyorsanız bizlere ulaşın.https://www.saglikla.com.tr/iletisim  Sağlıkla kalın.

Dyt. Kübra Yetkin