Tatlı Krizim Tutuyor, Canım Sürekli Tatlı İstiyor!
Canım Tatlı İstiyor, Bunun Nedeni Nedir?

Sizler de canı sürekli tatlı isteyip tatlıyı yedikçe yiyenlerden misiniz? O zaman bu yazımızda canınızın neden sürekli tatlı istediğine dair bazı yanıtlar bulabilirsiniz. Çevrenizden de duymuşsunuzdur yakınlarımızdan kiminin canı sürekli tatlı çekerken kimisinin tatlı ihtiyacı bile olmaz. Peki bunun sebebi nedir?

Aslında bunun en büyük sebebi günlük yaşantınızda olan beslenmeniz! Evet yanlış duymadınız gün içerisinde olan beslenmeniz sizin tatlı istediğinizin belirlenmesinde rol oynayabilir. Gün içerisinde sıklıkla öğün atlamak buna neden olan etmenlerden biridir. Örneğin kahvaltı yaptınız ve aradan 2-3 saat kadar bir süre geçti. Acıkmadığınızı düşünüp bir ara öğün yapmadınız ve öğle yemeğinde eliniz ilk olarak tatlıya gitti. Tanıdık geldi mi? İşte öğün atlamanız kan şekerinizin düşmesine ve bundan kaynaklı da tatlı isteğinizin normalden fazla artmasına neden olabilir. Kan şekerimiz düştüğünde vücut dışarıdan şekere ihtiyaç duyar, sizin de uzun süre aç kalmanız ve öğün atlamanız nedeni ile düşen kan şekerinizden sonra vücut ilk olarak tatlıya yönelebilir. Bu nedenle öğün atlamamaya ve ara öğün yapmaya özen göstermenizde mutlaka fayda var. Tatlı ihtiyacınızı bastıracak meyveli, yoğurtlu sağlıklı tarifler bu süreçte sizlere iyi gelebilir. Bunun dışında az karbonhidrat tüketmeniz de tatlı krizlerine neden olabilmektedir. Peki az karbonhidrat tüketmek demek ne demektir? Örneğin kahvaltıda ekmek yememek, öğle yemeklerinde tabaklarınızdan pilavı bir kenara sıyırmak ve bundan dolayı da akşam yemeklerinde karbonhidrat kaynaklarına yönelmek demek karbonhidratı az tüketmek demektir. Zaman zaman ekmeği keseyim artık deyip sabah kahvaltılarında ve öğle yemeklerinde ekmek tüketmeyip akşam yemeğinde normalden fazla ekmek tüketmeniz de aslında karbonhidratı gereksiz yere kısmanızdan dolayı sizi krize iter. Bu nedenle kahvaltılarda, ara öğünlerinizde ve öğle yemeğinizde karbonhidratı kısmamalı, ihtiyacınız kadarını tüketmelisiniz. Bu sayede özellikle gece gelen tatlı krizlerinin önüne geçebilirsiniz.
Tatlıyı tamamen hayatınızdan çıkartmanız doğru bir davranış değildir. Elbette tatlı tüketebilirsiniz ama tatlının porsiyonu, yanında neler tükettiğiniz ve sonrasında neler yediğiniz de oldukça önemlidir. Bu nedenle bir diyetisyenden danışmanlık almak sizler için faydalı olacaktır. Sizler de online diyet ile sağlıklı yaşamak, kilo vermek veya kilo almak istiyorsanız sağlıkla.com.tr üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın..

Dyt. Kübra Yetkin