Tatlı Patates Faydalı Mı? Tatlı patatesin Faydaları Nelerdir?
Adını pek sıklıkla duymadığımız ve sofralarımızda çok fazla yer edinmeyen tatlı patatesi gelin birlikte inceleyelim. Tatlı patates normal patatese göre sofralarda daha az yerini almaktadır. Aslında normal tükettiğimiz patatese oranla daha sağlıklı olan tatlı patates aynı zaman daha düşük glisemik indekse de sahiptir. Bu sayede kan şekeri üzerinde hızlı dalgalanmalara sebep olmaz ve kısa sürede acıktırmaz. İçerisinde lif bulundurur. Bu sayede hem sindirim sistemine iyi gelmektedir hem de bağırsaklarımıza iyi gelip kabızlık üzerine önleyici ve rahatlatıcı görev alabilmektedir. Bu faydaları ile birlikte özellikle içeriğinde ki A vitamini sayesinde göz hastalıklarına iyi geldiği de bilinir. A vitamini dışında içerisinde C vitaminini de içermektedir. Bu sayede hem bağışıklığı güçlendirir hem de hastalıklar üzerine koruyucu görev alabilir. Kış aylarında özellikle grip, soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklar için tatlı patates tüketimi sağlıklı ve dengeli beslenme ile desteklendiğinde olumu sonuçlar doğurabilir. Peki tatlı patates kaç kaloridir? Tatlı patates nasıl tüketilebilir?

Tatlı Patates Kaç Kaloridir?
1 orta boy tatlı patates ortalama 100 kalori içermektedir. Sarı veya turuncu renkte bulunabilen tatlı patates aynı zamanda normal patatese göre biraz daha şekerli bir tat vermektedir.

Tatlı Patates Nasıl Tüketilmelidir? Tatlı Patates Nasıl Pişirilir?
Tatlı patates fırınlayarak pişirilebilir. Aynı zamanda haşlanıp ezilerek püre haline getirilebilir ve meze şeklinde de tüketilebilir.

Peki Tatlı Patatesin Zararı Var Mı? Tatlı Patatesi Kimler Tüketmeli veya Sınırlandırmalı?

Tatlı patatesin içerisinde A vitamini zengin olduğundan fazla tüketmek ciltte kızarıklıklara neden olabilmektedir. Aynı zamanda bazı kişilerde midede rahatsızlık durumu söz konusu olabilir bu nedenle tatlı patates tükettiğinizde mide bulantısı veya diyare yaşıyorsanız tüketmemeli ve bir doktora danışmalısınız. Beyaz patatese göre tatlı patates tüketimi diyet sürecinde daha faydalı olabilmektedir. Beyaz patatesin glisemik indeksi yüksektir bundan kaynaklı kan şekerini hızlı yükseltip kan şekeri dalgalanmalarına neden olabilir. O nedenle diyet sürecinde lif içeriği olan ve glisemik indeksi daha düşük olan tatlı patates tüketimi hem kan şekerini daha kontrollü yükseltmeye hem de tatlımsı tadı ile tatlı krizlerinin önüne geçebilir.
Dyt. Kübra Yetkin