Taze Fasulye Sağlığa Faydalı mı?

Taze Fasulye Sağlığa Faydalı Mı?

Taze fasulye faydalı mı? Taze fasulye hangi vitaminleri içerir? Taze fasulye tüketmek zararlı mı? Kimler taze fasulye yememeli?

Taze fasulye içerisinde protein, lif ve antioksidanları içermektedir. Bu besleyici içeriği sayesinde birçok hastalığa karşı da iyi gelmektedir. Peki taze fasulyenin sağlığa faydaları nelerdir? Bu yazımızda sizler için taze fasulyenin faydalarını hazırladık.
 
Taze fasulye mutfaklarda yerini birçok şekilde almaktadır. Zaman zaman akşam yemeklerinde sulu olacak şekilde tüketilen taze fasulye aynı zamanda fırınlayarak, turşu şeklinde, salata olarak veya kavrularak da tüketilmektedir. Kış aylarında sık sık tüketilen taze fasulye içerisindeki protein ve lif içeriği sayesinde tok tutmaya yardımcı olur. Bununla birlikte az kalori içermesi sebebiyle de kilo verme sürecinde tüketilmesinde sakınca yoktur.

Taze fasulye, içeriğinde ki lif sayesinde bağırsaklarınıza ve sindirim sisteminize de iyi gelmektedir. Bundan kaynaklı kabızlık çekiyorsanız taze fasulye tüketmeniz sizi rahatlatabilir. Bir diğer güzel yanı ise taze fasulyenin antioksidan içermesidir. Bu yönü ile birlikte hastalıklara karşı korumaya yardımcı olur, bağışıklığı güçlendirir. Özellikle kış aylarında tüketmeniz sağlığınıza iyi gelebilmektedir.

Taze fasulye hangi hastalıklara iyi gelir? Özellikle kalp hastalıklarına iyi gelmektedir. Lif içeriğinin olması kan şekerini dengeli yükseltmesine neden olur, bu nedenle diyabete karşı da koruyucu etkisi olabilmektedir. Aynı zamanda tok hissetmenizi sağlayarak iştahınızın baskılanmasına da vesile olabilmektedir. Bağırsak hastalıklarına karşı da koruyucu görev alabilmektedir. Elbette taze fasulyenin tek başına tüketilmesi bu yukarıda sayılanlara %100 fayda sağlayacak demek değildir. Bununla birlikte sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak da oldukça önemlidir. Unutulmamalıdır ki hiçbir besin tek başına mucize etkisi yaratmaz.

Taze fasulye kaç kaloridir? 1 yemek kaşığı haşlanmış taze fasulye ortalama 10 kalori içermektedir. Bu nedenle kilo verme sürecinde uygun pişirme yöntemi ile rahatlıkla tüketilebilir. Peki kimler tüketmemelidir? Özellikle kuru baklagil grubundan herhangi birine alerjisi olan bireyler taze fasulyeyi tüketirken de dikkatli olmalıdır. Bununla birlikte kuru baklagiller gaz yapabilmekte ve şişkinliğe neden olabilmektedir. Eğer hassasiyetiniz var ise sık sık tüketmemeye özen gösterin. 

Sizler için hazırladığımız bu yazımızda taze fasulyelerin faydalarından bahsettik. Elbette yukarıda 
belirttiklerimiz yalnızda öneri niteliği taşımaktadır. Eğer bir rahatsızlığınız var ise size en doğru bilgiyi diyetisyeniniz verecektir. Bizlere ulaşın https://www.saglikla.com.tr/ Sağlıkla kalın..

Dyt. Kübra Yetkin