Turşu Tüketiminin Yararları Nelerdir? Kimler Turşu Tüketirken Dikkat Etmelidir?

Turşunun Faydaları Nelerdir? Turşu Neye İyi Gelir?

Kış geldiğinde bir çoğumuzun pilavların yanında, kuru fasulyenin yanında yemekten mutlu olduğu turşunun birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz? Peki nedir bu faydalar? Gelin bu yazımızda hep birlikte bunlara yanıt verelim.

Özellikle kış mevsiminde bazı besinlerin bulunması zor olduğundan, mevsiminde yetişen besinleri turşu şeklinde yapıp muhafaza ederek kış aylarında da rahatlıkla tüketebilirsiniz. Turşu nasıl yapılır? Turşu yaparken hangi malzemeler kullanılır? Acur, salatalık, domates gibi sevdiğiniz besinleri bol su ile yıkanır, temizlenir ve dilediğiniz boyutta kesilir. Kavanozun tabanına sarımsak eklenir ve üzerine doğranan sebzeler yerleştirilir. Büyük kavanoz için 2 yemek kaşığı kaya tuzu, 1 çay kaşığı limon tuzu, 1 su bardağı sirke eklenir ve üzerine su doldurulur. Kavanoz sıkı bir şekilde kapatılır ve serin yerde bekletilir. 10-15 gün sonra tüketilebilir. Peki turşu tüketmenin faydaları nelerdir?

Turşu Tüketmenin Faydaları;

  • İçerisinde sirke bulunmasından kaynaklı metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımını kolaylaştırır ve dolayısı ile kilo vermeyi sağlar,
  • Kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır,
  • Bağışıklık güçlendirir ve hastalıklara karşı koruyucudur,
  • Kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır,
  • İçerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulundurur,
  • İçerisinde bol lif bulundurur,
  • Sindirim sistemini çalıştırır,
  • Doğal antibiyotik olarak bilinir.

Bu faydaları dışında turşuyu tüketmemesi gereken kişiler de bulunmaktadır. Özellikle içerisindeki bol tuz miktarından kaynaklı tansiyon hastaları, kalp hastaları tüketmemeli veya tüketirken porsiyonuna ve tuz oranına dikkat etmelidir.

Turşu çeşitleri nelerdir? Lahana turşusu, salatalık turşusu, biber turşusu, fasulye turşusu, domates turşusu, pancar turşusu, mor lahana turşusu vb. Özellikle lahana turşusu son dönemlerde çok popüler olmuştur. Peki lahana turşusunun faydaları nelerdir? Özellikle kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir özellikle hastalık zamanlarında turşu suyu tüketmek hastalıklardan korunmaya ve iyileşmeye fayda sağlar. Kilo vermeye yardımcı olur, sindirime iyi gelir, stresi azaltmaya yarar. Turşuyu diyetisyeninizin sizin için uygun gördüğü porsiyonlardan yemeklerin yanında tüketebilirsiniz. Lakin tüketmemeniz gereken durumlarda (özellikle tansiyon hastasıysanız) turşu tüketmeniz sizin için yüksek tansiyona sebep olabilir ve beraberinde birçok sorunu getirebilir. Bu süreçte dikkatli olmanızda ve bir diyetisyen eşliğinde porsiyonlama yapmanızda fayda var.

Sizler de online diyetisyen ile fazla kilolarınızdan kurtulmak veya sağlıklı yaşamak istiyorsanız sağlıkla.com.tr’ den bizlere ulaşabilirsiniz. Online diyetisyene ek olarak online psikolojik destek ve sizlere özel hazırlanmış online egzersiz programları ile sağlığınıza kavuşmanız mümkün. Sağlıkla kalın..