Yaza Kadara Nasıl Zayıflarım?

Hızlı bir şekilde nasıl zayıflarım? Nasıl kolay zayıflarım? Çok kilo aldım yaz gelmeden vermem lazım ne yapmalıyım? Hızlı kilo verebilir miyim?

Kış aylarının yavaş yavaş sona ermesi ile birlikte birçok kişinin aklını uzun zamandır “nasıl hızlı kilo verebilirim? Nasıl hızlı zayıflarım” düşünceleri sarmaya başladı.

Yaza kadar nasıl formuma kavuşabilirim? Nasıl zayıflarım? Yaz gelmeden kilo vermek istiyorum ne yapmalıyım? Sorularının yanıtını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Gelin sizlerle birlikte bu soruların yanıtlarını verelim.

Hızlı bir şekilde kilo vermek öncelikli olarak pek de doğru bir adım değildir. Yaza kadar kilo vermek istiyorsanız öncelikli olarak yaşamınızda beslenme ve egzersiz adına yapacağınız bazı değişikliklere yer vermeniz olacaktır. Bunun yanında en önemli unsurlardan biri de yeterli motivasyonunuzun sağlanmasıdır. Unutulmamalıdır ki yeterli motivasyon ve inanç yoksa, her an sağlıklı beslenme bırakılabilir gibi hissedilirse o süreçten yeterli verim alınmaz. Kafamızı ve düşüncelerimizi kilo vermeye yönlendirmek, tüm odak noktamızı o yapmak bu sürecin sancılı geçmesine ve umduğumuzu alamamamıza yol açar. Bu nedenle odak noktamızın hızlı kilo vermek, çok kilo vermekten ziyade daha çok sağlıklı beslenme ve alışkanlıklara yönelmesi süreci daha iyi yönetmenize yardımcı olur. Peki kilo vermeniz için neler yapabilirsiniz?

Öncelikle kendimizi sağlıklı beslenmeye psikolojik olarak hazır hissederek başlamamız gerekir. Bu süreçte istikrarlı ve düzenli olmak çok önemlidir. Yani günlük rutinlerimizi belirlemek, yaptıkça tik atmak ve tatmin olmak sizler için büyük motivasyon sağlar. Bununla birlikte kilo vermek hızlı yapılması tavsiye edilen bir şey değildir. Bu nedenle yavaş yavaş ama kararında kilo vermek daha kalıcı sonuçlar doğurur.

Hayatımızdan sağlıksız besinleri tamamen çıkartmaktan ziyade daha az tüketmeye başlamak, sağlıklı besinlere, meyvelere, sebzelere tabaklarımızda daha sık yer vermek atabileceğimiz en büyük adımlardandır. Bazı besinlere alternatif oluşturmak da oldukça önemli. Örneğin; bol yağlı, beyaz ekmekten yapılmış bir hazır hamburger ve yanına kızartılmış patates yerine evde tam buğday ekmeğinden yapılmış yağsız etli hamburger ve yanına salata sizin için daha tercih edilebilir olmalıdır.  Bunlara ek olarak hareketsiz yaşamdan hareketli yaşama geçmek sizin için güzel bir tercih olacaktır. Burada en basitinden günlük yürüyüşlerinizi artırabilirsiniz. Asansör kullanmak yerine merdiven tercih edebilir, otobüsten 2-3 durak önce inip biraz yürüyebilirsiniz. Bu küçük değişimler sizin hayatınızda büyük farklar yaratabilir. Sizler de sağlıkla yaşamak, geleceğinize ve sağlığınıza yatırım yapmak istiyorsanız sağlıkla’da sizlere özel online diyet, online egzersiz ve online psikolojik destek paketlerini bulabilirsiniz. Bizlere ulaşın, https://www.saglikla.com.tr/iletisim  sağlıkla kalın. 

Diyetisyen Kübra Yetkin