Yılbaşı Sonrası Sabah Nasıl Beslenilmelidir? Yılbaşından Sonra Nasıl Beslenmeliyim?
Yılbaşı Sonrasında Nasıl Beslenmeliyim?

Birçoğumuzun kafasını karıştıran o konu: yılbaşından sonra nasıl beslenebilirim? Yılbaşı sırasında sevdiklerimizle bir araya gelip normalden farklı ve fazla bir şekilde beslenebiliyoruz. Elbette bu süreçten sonra arınmak, toparlanmak gerekmektedir ki hem kendimizi şişkin hissetmeyelim hem de sonraki günlerde alışkanlıklarımızı devam ettirebilelim.
Yılbaşında alkol, cips, pizza, kuruyemişler, mezeler, asitli içecekler sıklıkla tüketilmektedir. Bu gibi uzun vadede bizlere kilo aldırabilecek olan sağlıksız besinlerin porsiyonuna dikkat edilmeli ve sonrasında da yine beslenmemizi eski düzenine getirmeliyiz. Peki yılbaşı gecesinden sonraki gün nasıl beslenmeliyim? Neler tüketmeliyim? Neler tüketmemeliyim? Gelin bu yazımızda sizler için bunun yanıtını verelim.

Yılbaşı sonrasında mutlaka dengeli, sağlıklı ve basit bir kahvaltı yapmak önemlidir. Özellikle yağlı kızartmalar, sucuk, sosis gibi besinler, börek, poğaça, simit gibi hamur işleri tüketilmemelidir. Daha hafif ve sebze ağırlıklı besinlerin soframızda bulunması bizler için çok daha sağlıklıdır. Salatalık, domates, yeşil sebzeler, yumurta, Yeşilçay, peynir, zeytin gibi hafif besinlerin soframızda yer alması bizler için güne güzel bir başlangıç sağlamaktadır. Kahvaltı sonrasında ise ara öğünlerde Yeşilçay, açık çay, çok sert olmayan kahve, papatya çayı, ıhlamur gibi hafif sıcak içecekler günü kurtarabilir. Gün içerisinde ara öğünlerde maden suyu+Yeşilçay+limon detoksunu da uygulayabilirsiniz birkaç gün süre ile. Öğle ve akşam yemeklerinde hafif salatalar, sebze yemekleri, çorbalar tüketilebilir.
Peki bu süreçte neler tüketilmemelidir? Özellikle yağlı hamur işleri, kızartmalar, ekmek, lahmacun, hamburger gibi ağır gelebilecek yemekler, asitli içecekler, gazlı içecekler, sosis, salam, sucuk gibi besinler tüketilmemelidir. Bunun yanında mutlaka gün içerisinde 2-2,5 litre kadar su içilmelidir. Yazımızda yazanlar yalnızca sağlıklı bireyler için öneri niteliğindedir. Beslenmenin kişiye özel olduğu unutulmamalıdır. Sağlıkla Kalın..

Dyt. Kübra Yetkin