Yılbaşında Kısıtlama Gerekli Mi? Yılbaşında Diyette Kaçamak Yapmalı Mı?
Diyette Kaçamak Yapabilir Miyim?

Herkesin kafasını karıştıran o soru. Evet diyette kaçamak yapabilir miyim? Yoksa diyette kaçamak yapmak kilo aldırır mı? Yılbaşı geldiğinde sevdiklerimizle bir araya gelir ve çeşit çeşit yemekler yaparız. Diyet sürecinde her ne kadar o gün de kendinizi kısıtlamak isteseniz de bu doğru bir düşünce değildir. Elbette yılbaşı gecesinde dileidğimizi tüketebiliriz ama burada önemli olan püf nokta sonrasında dengeleme yapabilmek ve porsiyonlarımıza dikkat etmektir. Diyet demek zararlı olan besinleri hayatımızdan tamamen çıkarmamız gerek demek değildir. Diyet demek, sizin ihtiyaçlarınıza, “alışkanlıklarınıza”, gereksinimlerinize ve var olan kan tahlilleriniz, hastalıklarınıza göre hazırlanan beslenme listesini uygulamak demektir. Alışkanlıklarınız içerisinde bazı abur cuburlar, tatlılar da olabilmektedir. Diyet yaparken besinlerden korkmamak gerekmektedir. Çünkü arkadaşınızın ikram ettiği bir kek veya davet edildiğiniz yılbaşı gecesinde yemek istediğiniz bir dilim pasta, içmek istediğiniz 1 kadeh alkol size kilo aldırmaz. Kilo aldıran nokta bunların sıklıkla tekrar edilmesi ve alışkanlık haline getirilmesidir. Sizin 1 gün içerisinde 1 kg alabilmeniz için o gün ortalama 7000 kalori almanız gerekir. 7000 kalori alabilmeniz içinse bir gün içerisinde 14 paket cips veya 17 adet kare çikolata yemeniz gerekir. Gün içerisinde yediğiniz 2-3 adet cips veya 2-3 kare çikolatanın size bir zararı olmaz. Yapmanız gereken ilk şey diyeti “kısıtlama” olarak görmemenizdir. Kısıtlanmaktan ziyade daha çok beslenme alışkanlıklarınızın değişeceği, sürdürülebilir bir beslenme planı olmalıdır diyet.

Diyette elbette kaçamak yapılabilir. Ama kaçamaktan sonra ödem oluşmaması, suçluluk oluşmaması ve şişkinlik yaşanmaması adına sonrasında dengeleme yapmak çok önemlidir. Peki dengeleme nasıl yapılır? Diyelim ki ara öğün yerine 2 kare kadar şerbetli bir tatlı tükettiniz. Burada yapmanız gereken en önemli şey öncelikli olarak bu öğünü dengelemeye çalışmak ve kan şekerinizin hızlı şekilde yükselmesini önlemektir. Ayran ile desteklenen tatlı hem sizi daha iyi hissettirir hem de sağlık açısından tek başına yenmektense daha yararlı görülebilmektedir. Yedikten birkaç saat sonrasında ise yapılacak olan hafif bir ara öğün günü kurtarabilir. Meyve+badem, yağsız salata, yoğurt gibi besinleri tüketmek sonrasında sizi hem rahat hissettirecek hem de gününüzü kurtaracaktır.

Burada bir diğer önemli nokta ise diyetisyeninizin her an her şeyden haberdar olması gerektiği ve ona bu tarz kaçamakları bildirmekten çekinmemeniz gerektiğidir. Diyetisyeniniz bildikten sonra yapılacak olan dengeleme ve uygun görülürse detokslar sizin hem istediğiniz zaman istediğini besini yemenizi hem de kısıtlama olmadan sürdürülebilir bir diyet içerisinde olmanızı sağlar. Sizler de sürdürülebilir bir beslenmeyi alışkanlık haline getirmek ve sağlığınızla geleceğinize yatırım yapmak istiyorsanız Sağlıkla.com.tr adresinden bizlere ulaşabilir ve uzman desteği alabilirsiniz. Yeni yıla sağlıkla girmenizi umut ediyor ve iyi seneler diliyoruz..

Dyt. Kübra Yetkin