Yo-Yo Sendromu Nedir?

 Yo-Yo Sendromum Olduğunu Nasıl Anlarım?

Hızlı kilo verip verdiğiniz kilolara sevinemeden bir anda verdiğinizden daha fazla geri aldığınız oluyor mu? Yo-yo diyetlerinde işte tam olarak bu duruma rastlanır. Yo-yo diyetlerinde öncelikli olarak güzel bir şekilde kilo verirsiniz ve tam sevinirken bir anda verdiğiniz kiloyu sürdüremez hale gelir ve verdiğinizden fazla kiloyu alırsınız. Bu sürece aslında yo-yo sendromu denmektedir. Mantığı ise yo-yo’nun hareketlerinin bir düşüş ve yükseliş içerisinde olmasından kaynaklanmaktadır. Bu süreçte kilo alıp vermeniz sürekli dengesiz bir şekilde ilerleyeceği için metabolizmanız da bozulmaktadır. Metabolizmanın dengesinin bozulması da artık diyetlerden zamanla sonuç alamamanız haline gelir. Peki ne yapmalıyım? Yo-Yo sendromundan nasıl kurtulurum? Yo-yo sendromu belirtisi nelerdir? Gibi soruların yanıtını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Gelin birlikte bu sorulara yanıt bulalım.

Yo-Yo sendromunun en net belirtisi diyet yapıldığı halde verilen kilodan fazla bir şekilde geri almak ve bunun sürekli tekrarlanmasıdır. Bunun sonrasında ne kadar diyet yapılmaya çalışılsa da kilo verilir ve sonrasında büyük bir hızla geri alınır. Peki yo-yo sendromu neden olur? Yo-yo sendromunun birçok sebebi bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri kilo vermek uğruna popüler diyetler uygulama, sürekli olarak yeme atakları içerisinde olma, sürekli olarak diyet yapıp bırakma, müsil ilaçlarını doktor kontrolü dışında bilinçsiz olarak kullanma, çok düşük kalorili diyet uygulamak ve bundan kaynaklı yeme ataklarının oluşması, psikolojik sıkıntılar olarak bilinmektedir. Peki bu zararlı mı? Yo-yo sendromu tehlikeli midir? Aslında beraberinde birçok hastalık getirdiği için zararlı olduğunu söylemek doğrudur. Kalp hastalıkları riskini artırabilir, fazla yağlanmaya sebep olabilir ve bundan kaynaklı da tip 2 diyabete sebep olabilir. Bunun dışında adet düzensizliklerine de sebep olabilmektedir.

Peki yo-yo sendromu için kimler risk altında? Özellikle kilo sorunu olan kişiler ve kilo vermeye tek başına çabalayan kişiler risk altındadır. Sürekli bilinçsiz bir şekilde diyet yapan kişiler risk altındadır. Psikolojik olarak yıpranmış olmak veya yeme bozukluğuna sahip olmak risk altında olan kişilere örnek verilebilir. Peki neler yapabiliriz? Yo-yo sendromunun tedavisi var mıdır? Elbette vardır. Bu tedavi sürecinde kendi başınıza değil de doktor ve diyetisyen ile birlikte ilerlemek en sağlıklısı olacaktır. Diyetisyeniniz sizin için dengeli ve yeterli bir beslenme planı oluşturur ve bu şekilde ilerleme sağlanır. Bu süreçte yalnızca beslenme yeterli olmayacaktır beslenme dışında aynı zamanda düzenli fiziksel aktivite de önemlidir. Bunlar dışında ilaç veya cerrahi tedavileri de bulunmaktadır. Bu tedavinin nasıl olacağına doktor veya diyetisyen karar vermektedir.

İşte sağlıkla.com.tr burada sizler için bir fark yaratıyor. Yalnızca online diyetisyen değil aynı zamanda online fizyoterapist ile sizlere uygun egzersizler planlanıyor ve online psikolog ile de gerekli motivasyonunuz sağlanıyor. Bu sayede hem bedenen hem de ruhen iyi oluyorsunuz. Sizler de sağlıkla kilo vermek istiyorsanız sağlıkla.com.tr’ den bizlere ulaşın. Sağlıkla kalın.