Zerdeçal Neye İyi Gelir? Zerdeçal Zayıflatır Mı?

Zerdeçal Nedir? Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Çoğumuz zerdeçalı genellikle yemeklerimizde baharat olarak kullanırız. Lakin zerdeçalın sağlığımız için birçok farklı kullanım alanı bulunmaktadır. Zerdeçal sarı-turuncu renkte, toz halinde bulunan ve genelde yemekleri tatlandırmak veya renklendirmek için kullanılan bir baharattır. Zerdeçalın içerisinde bulunan kurkumin isimli madde aslında zerdeçalı özel kılan unsurdur. İçerisinde birçok vitamin ve mineral bulunduran zerdeçal özellikle birçok hastalığın tedavi sürecinde de kullanılabilmektedir. Peki nedir zerdeçalın faydaları?

İçerisinde bulunan kurkumin isimli maddenin sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri antioksidan olması ve ayı zamanda inflamasyon (iltihap) önleyici olmasıdır. Bu nedenle bağışıklık güçlendirici etkisi de bulunur. Son çalışmalarda birçok kanser hastalığının tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir. Tip 2 diyabeti önler, kan şekerini dengeler, kalp-damar hastalıklarına iyi gelir, eklem hastalıklarına iyi gelir, bağışıklığı güçlendirir. Aynı zamanda hastalıkların iyileşmesini hızlandırır ve tedavi süreçlerinde de kullanılır. Kilo verme sürecinde de kullanılabilen zerdeçal vücut yağlanmasının önüne geçebilir. Özellikle kurkumin eklem rahatsızlıklarına ve kireçlenmede oluşan ağrılara iyi gelmektedir.  Aynı zamanda karaciğere iyi gelmesinden dolayı uzun vadeli ilaç kullanan kişiler için karaciğer rahatsızlıklarından koruyucu etkisi olabilmektedir. Kötü kolesterol olan LDL kolesterolün düşürülmesine de fayda sağlayabilmektedir. Bu gibi faydaları dışında bir de beyin sağlığı açısından ve psikolojik problemler açısından da faydaları bulunmaktadır. Alzheimer ve depresyon gibi durumlara karşı iyi gelmektedir. Özellikle bağırsak hastalıklarında da sindirimi kolaylaştırabileceğinden önerilebilmektedir.

Peki zerdeçal zayıflama sürecine kullanılabilir mi? Zerdeçal tüketirsem kilo verir miyim? Yapılan birçok çalışmada içerisinde bulunan kurkumin sayesinde kilo vermeye fayda sağladığı bilinmektedir.

Peki kimler tüketmemelidir? Özellikle mide problemi olan kişiler, hamile olan kişiler, alerjisi olan kişiler, emziren anneler, karaciğer hastalığı olanlar, tansiyon-diyabet ilaçları kullananlar, kan sulandırıcı kullananlar tüketmeden önce doktoruna danışmalıdır. Bilinçsiz bir şekilde tüketilmesi veya fazla bir şekilde tüketilmesi beraberinde rahatsızlıkları getirebilir.