Acı Biber Kilo Verme Sürecinde Etkili Midir? Acı Biberli Yoğurt Kilo Vermeyi Sağlar Mı?

Biber, insan organizmasında çok fazla faydalı role sahip bir besindir. İçerisinde antioksidanlar, vitaminler ve çeşitli bileşenleri barındırmaktadır. Bu bileşenlerden en önemlisi de kapsaisin adlı maddedir. Bu madde ağrılara, iltihaplı hastalıklara, romatizmaya, eklem ağrılarına oldukça iyi gelmektedir. Kapsaisin isimli maddenin aynı zamanda antihipertansif, antikanserojen, antioksidan, antimikrobiyal, antihiperglisemik, antiobezite gibi etkileri bulunmaktadır. Bunun dışında acı biberin insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. Acı biber neye iyi gelir? Pul biberli yoğurt zayıflatır mı? Acı biberin faydaları nelerdir? Gelin bunların yanıtını hep birlikte verelim.

Acı biberin faydaları nelerdir?

  • Romatizmal ağrılara iyi gelmektedir,
  • İltihaplı hastalıklara, beden ağrılarına, eklem ağrılarına iyi gelmektedir,
  • Güçlü bir antioksidandır,
  • İçerisinde bulunan kapsaisin adlı madde güçlü bir antikanserojendir,
  • Kalp krizlerine, çarpıntılara iyi gelmektedir,
  • Mide-bağırsak hastalıklarına iyi gelmektedir,
  • Kapsaisin isimli madde Alzheimer hastalığının önlenmesinde veya tedavisinde kullanılabilmektedir,
  • Kilo vermeye yardımcı olmaktadır,
  • İştahı azaltıcı etkisi vardır,
  • Kan şekerini düzenler, insülin direncini azaltır,

Acı biberin bu faydalarının yanı sıra yapılan çalışmalarda insan sağlığına daha birçok faydası olduğu görülmektedir. Acı biberin tüketim şekli de kilo verme üzerine olumlu etkiler barındırmaktadır. Örneğin yapılan bir çalışmada acı biberin kafeinli içecekler veya Yeşilçay ile birlikte tüketilmesi yağlı besinlerin, sıcak besinlerin ve tuzlu besinlerin alımını azaltmaya ve dolayısıyla kilo verimini desteklemeye fayda sağladığı gösterilmiştir. Aynı zamanda yapılan bazı çalışmalarda biberin bağırsaklardaki ghrelin hormonunu azaltmaya yarayan TRPV1’i aktive ettiği gösterilmiştir. Bu sayede de iştah azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda biberin düzenli tüketilmesinin yemekten kaynaklı yükselen kan şekeri üzerine olumlu etkileri olduğu görülmektedir. Sonuç olarak acı biber tüketiminin dolaylı olarak ya da doğrudan kilo yönetimi ve kilo verme üzerine katkıları bulunmaktadır.

Acı biberin ve acı biber içeren yemeklerin tüketilmesinin bazı kanser türleri üzerine olumlu etkileri de bulunmaktadır. Bu kanser türleri yemek borusu kanseri, mide kanseri, safra kesesi, kanseri meme kanseri gibi kanser türleridir. Kalp hastalıklarından kaynaklı ölümleri azaltmaya da yardımcı olmaktadır bu nedenle kalp hastalığı olan kişilere iyi gelmektedir. Bunun dışında yapılan çalışmalarda reflüsü olan kişiler için acı biber tüketiminin yasaklanması adına yeterli kanıt bulunmamaktadır. Lakin yine de mide problemleri olan kişiler için rahatsızlık yapabileceğinden önerilmemektedir. Peki acı biberin yan etkileri olabilir mi? Elbette acı biberin de yan etkisi bulunmaktadır. Yapılan çalışmalarda bacaklarda kramplara, bağırsak düzensizliklerine, deri döküntülerine, ciltte bazı kabarmalara yol açtığı bilinmektedir. Özellikle acı bibere karşı hassasiyeti olan veya alerjisi olan kişilerin tüketmemesi gerekmektedir. Bununla birlikte bir diğer çalışmalar acı biberli ve baharatlı beslenen kişilerin ölüm riskinin diğerlerine göre %14 daha az olduğunu sunmaktadır. Yani acı biber tüketiminin ömrümüzün uzatılması adına da olumlu etkileri olduğunu söyleyebiliriz.

Pul biberli yoğurt kilo vermede işe yarıyor mu?

Herkesin merak ettiği bir diyet efsanesi olduğu var sayılan o soru. Pul biberli yoğurt kilo vermede işe yarıyor mu? Evet. Aslında direkt olarak doğrudan yağ yakıyor denilemez. Lakin yoğurt metabolizma hızlandırma üzerine olumlu etkileri olan bir besindir. Bu nedenle yoğurdun acı pul biber ile birlikte tüketilmesi hem metabolizma hızlandırır hem tok tutar hem de iştahı azaltmaya yardımcı olur. Bu sayede de kilo vermeyi destekler. Özellikle uyku sırasında metabolizma hızımız yavaşladığı için gece yatmadan birkaç saat önce tüketilen acı pul biberli yoğurdun uyku halinde metabolizmayı normal seviyelere çektiği ve yavaşlamasını engellediği bilinmektedir.

Sizler de sağlıkla yaşamak ve kilo vermek istiyorsanız sağlıkla.com.tr’den bizlere ulaşabilir ve online diyet sürecinize başlayabilirsiniz. Sağlıkla kalın..