Kabak Detoksu Nedir? Kabak Detoksu Nasıl Yapılır?

Kabak detoksu


Kilo verme sürecinde süreci hızlandıran ve olumlu etkiler almamıza sağlayan bir detoks türüdür. Kabak detoksu ile birlikte vücutta bulunan fazla ödemler atılır, metabolizma hızlandırılır ve dolayısı ile kilo verme süreci hızlandırılır. Kabağın faydalarını incelediğimizde vücudumuza karşı yenileyici etkisi olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte cilt ve göz sağlığımız açısından da oldukça faydalı bir besindir. İçerisinde bulunan yüksek miktarda lif sayesinde tok tutmaya yardımcı olur ve dolayısıyla fazla besin tüketiminin önüne geçmiş olur. Aynı zamanda su oranı da oldukça yüksektir bu da sindirim sistemine ve bağırsak sağlığına olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Kabak içerisinde bazı mineraller düşük miktarda bulunmaktadır. Bu minerallerden biri sodyumdur. Aynı zamanda yüksek miktarda potasyum içeriği sayesinde de yüksek tansiyonu engeller ve tansiyonu dengeler. Peki nedir bu kabak detoksu bir diğer adı ile kabak diyeti?

Kabak Diyeti (Kabak Detoksu) Nedir? 

Bu diyette ana hedef vücudun fazla beslendiği dönemden arınmasına yardımcı olmaktır. Özellikle son dönemlerde fazla besin tükettiğini düşünüyor ve bunun yanında gaz-şişkinlik yaşıyorsanız kabak detoksu arınabilmeniz adına güzel bir seçenektir.

Kabak Detoksu Nasıl Yapılır?

KAHVALTI
Güne protein ağırlıklı bir kahvaltı ile başlanmalıdır. Örnek olarak yumurta, sebze, peynir, salatalık, omlet tüketilebilir.

ÖĞLE VE AKŞAM YEMEĞİ

Öğle ve akşam yemeğinde yoğurtlu kabak veya kabak yemeği türleri tüketilmelidir.

ARA ÖĞÜNLER

Ara öğünlerde ise leblebi, meyveler, yoğurt, badem, kahve tüketilebilir.

Kabak detoksunun kilo verdirmeye yardımcı olmasının sebebi kabak içerisinde bol miktarda lif ve su bulunmasından dolayı tok tutucu etkisi olması ve düşük kalorili olmasından kaynaklanmaktadır. Lakin unutulmamalıdır ki bu tarz düşük kalori içeren detokslar-diyetler uzun süre yapılmamalıdır. Eğer bir hastalığınız varsa diyetisyeninizin sizin beslenme şeklinize, alışkanlıklarınıza ve sağlık öykünüze uygun olarak verilen detoks programları ve diyetler yine diyetisyeninizin belirleyeceği süreler içerisinde uygulanmalıdır. Bu konuda bilinçli hareket etmek oluşabilecek sağlık riskleri açısından oldukça önemlidir. Kabak diyetinde unutulmaması gereken püf noktalardan biri de öğle ve akşam yemeklerinde kabak tüketip sonraki öğünlerinizde fazla yağlı, fazla kalorili besinleri tüketmenizin kilo vermenize yardımcı olmayacağıdır. Unutulmamalıdır ki hiçbir besin kendi başına kilo vermeye yardımcı olmaz. Ancak öğünlerimizi dengelediğimizde ve aldığımız kaloriden fazla enerji yaktığımızda kilo vermeye başlayabiliriz. Bunun dışında 3 günlük veya 1 günlük kabak detoksu şekilleri de bulunmaktadır. Bu detoksların uygulanmasından sonra yine aynı şekilde beslenme düzenimizi bozup fazla kalorili fazla yağlı besinlere yönelirsek kabak detoksunun etkisi gidecektir. Burada önemli olanın detoksların diyetimizin ana öğesi olmasındansa kilo vermemize ve kilomuzu korumamıza yardımcı olan bir destek olduğunun unutulmamasıdır.

Kabak Detoksunu Kimler Yapmamalı?

Gebe, emziren anneler, kronik hastalığı olan bireyler uygulamamalıdır.

Kabak Detoksunu Kimler Yapabilir?

Diyetinde kilo vermeyi hızlandırmak isteyen bireyler, ödem atmak isteyen bireyler, şişkinlik durumu olanlar, bayram sonrası arınmak isteyenler vb.

Diğer detoks tariflerine ulaşmak için tıklayınız.

Dyt. Kübra Yetkin