Mutluluk Hormonları

Beynimizde mutluluğu arttıran 4 ana hormon ve nörotransmitterler bulunmaktadır. Bazı etkinlikler planlayarak bu kimyasalların salgılanmasını daha kolay hale getirebiliriz.

Serotonin/ mutluluk hormonu: Meditatif etkinlikler yapmak, sağlıklı bir beslenme programı uygulamak, Günlük tutmak, müzik dinlemek,güneşe çıkmak Serotonini arttırır. İştahımız, uykumuz, hafızamız, cinsel arzularımız bu hormondan direkt olarak etkileniyor. Beynimizin dengeli serotonin salgılaması dış dünya ile daha sıkı bağlar kurmamıza yardımcı olabiliyor.

Dopamin/ Beynin ödül merkezi ile ilişkilidir, kişiyi motive etmek için eğlenmeyi, ve keyif almayı sağlamaktadır. Neredeyse size keyif veren bütün deneyimler dopamin salınımını içerir. Bazılarını örnek verecek olursak müzik dinlemek, Hediye vermek, Gönüllülük yapmak, Favori yemeğini yemek. Dopamin eksikliği umutsuzluk, değersizlik, stresle başa çıkamamaya, dikkat dağınıklıklarına sebep olabiliyor.

Endorfin/ Doğal ağrı kesicimizdir: Egzersiz yapmak, kahkaha atmak, dokunulmak, bitter çikolata yemek endorfin salgılanmasını arttırmaktadır.

Oksitosin/ toplumda aşk hormonu olarak bilinen oksitosin Doğumdan emzirmeye, cinsellikten sosyal bağlanmaya kadar insan bağında önemli bir rol oynar. Bir hayvanı sevmek, Sarılmak, ,öpmek, iltifat etmek, sosyalleşmek, cinsel yakınlık oksitosin üretimini tetikler ve bu da yetişkinler arasındaki bağları güçlendirir.